Boris Johnson brit miniszterelnök már 2018-ban úgy nyilatkozott: támogatná egy olyan híd felépítését, amely Észak-Írországot Skóciával kötné össze. A híd közel húsz kilométer hosszú lenne.
A hídépítés ötletét a brit kormányzat körülbelül három évvel ezelőtt vetette fel elsőként, hogy javítsák a belföldi összeköttetést az Egyesült Királyságban, ám már jóval korábban, az 1890-es években is sokszor volt a közbeszéd tárgya egy alagút vagy híd, mely Észak-Írország és Skócia között húzódna.
Az Ír-tengeri híd és a Kelta átkelés csak néhány név, amely az ambíciózus hídépítés kapcsán felvetődött. Olyan óriási geológiai és környezeti kihívásokkal kell azonban a tervezőknek szembenézniük, amelyek alapján kijelenthető, hogy a történelem egyik legnagyobb mérnöki teljesítménye lenne megalkotni.
Nehéz megmondani, mekkora összeget emésztene fel a projekt, hiszen nagyban függ attól is, hogy hol építenék fel. Jelenleg két lehetőség látszik kirajzolódni: az egyik Torr Headet kötné össze Mull of Kintyre-vel, az alternatíva szerint pedig Larne és Portpatrick között feszülne. Ez utóbbi lehetőség tervezett költsége megdöbbentően magas, 15 milliárd font.
Ráadásul a híd egész évben zavartalanul nem is tudna működni, hiszen az időjárási körülmények miatt, biztonsági okokból az év bizonyos szakaszain le kellene zárni a forgalom elől. Grant Shapps brit közlekedési miniszter az év elején pontosan ezért nyilatkozott úgy a BBC-nek, hogy ő inkább alagútban, mintsem hídban gondolkodik.
Bár kétségkívül ambiciózus a terv, az Írország és Skócia között feszülő híd nem lenne a világrekorder. A Tanjang–Kunsan 164, a Csanghua–Kaohsziung viadukt 157 kilométer hosszú. A Guinness-rekordok szerint a Hongkong–Csuhaj–Makaó híd a világ leghosszabb tengeri hídja, amelynek teljes hossza 55 kilométer, a Gyöngy-folyó deltáján pedig körülbelül 48 kilométer hosszan nyúlik át a víz felett.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty Images, Swedish Tourist Board, Creative Commons)
Skócia | alagút | írország | híd | egyesült királyság
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!