A franciaországi Dordogne Európa egyik leghosszabb történelmű és egyben legromantikusabb régiója.
A legkorábbi emlékek 400 ezer évvel ezelőttről származnak, a barlangokkal szabdalt mészkőhegyek pedig ősi rajzokat rejtenek.
A Dordogne folyó partján a 12. században jelentek meg az első középkori falvak, ebben az időben a régiót Perigord néven ismerték, amelyhez a helyiek még ma is ragaszkodnak. Dordogne megragadó szellemiségét az itt található, hangulatos falvak testesítik meg, amelyeket mindenképp látnunk kell, ha a közelben járunk.
Rocamadour középkori kápolnái
Ez a többszintes, sziklákra épült falu a folyó szurdokvölgye fölött fekszik, és egy mesebeli kastély koronázza. Kicsiny mérete ellenére a középkorban
Európa egyik legfontosabb zarándokhelye volt, ezért is maradt fenn rendkívül jó állapotban.
A világörökségi Saint-Sauveur-bazilikából, valamint néhány kápolnából és kriptából álló szakrális központhoz kőkapukon át, lépcsősoron juthatunk fel. Ma sok zarándok látogat el ide, hogy megnézze a Chapelle Notre Dame kápolna Fekete Madonna-szobrát.
Strandolás Limeuilben
Limeuil egy gyönyörű, fákkal borított domboldalon fekszik a Dordogne és a Vézère folyó között, és vízparti fekvése több évszázadon át hozzájárult a virágzásához a folyami kereskedelem révén, de a viking inváziók és az Angliával vívott háborúk frontvonalába is sodorta a települést.
Később szépsége népszerűvé tette a turisták körében, az úszáshoz és a kenuzáshoz festői hátteret biztosítanak terrakottatetős házai, a folyópartra vezető utcák, és a folyón átívelő, 19. századi hidak.
Túra a La Roque-Gageac-i kastélyhoz
A falu mögötte meredeken emelkedő mészkőszikla látványos hátteret kölcsönöz a halványsárga házaknak, amelyek úgy sorakoznak a folyóparton, mintha játékok lennének.
A fő látványosság itt a falu elején álló normann kastély, ahová éttermekkel szegélyezett, macskaköves utcákon keresztül juthatunk el.
Filmdíszletek között Beynac-ban
Az ország egyik legbájosabb falujának tartott Beynac egyszerűen filmre kívánkozik, nem csoda, hogy ez adta a díszletet a Csokoládét című film egyes jeleneteihez, 12. századi kastélya pedig feltűnt a D'Artagnan lánya és Az utolsó párbaj című filmekben.
A középkori utcákon járva úgy érezhetjük itt, mintha visszaléptünk volna az időben, amihez hozzájárul, hogy különleges kőlapból készült hagyományos perigord-i tetőket láthatunk.
Barlangászás Domme alatt
A 150 méterrel a folyó felett álló faluból csodálatos kilátás nyílik a környékre, alatta pedig lenyűgöző titok rejtőzik: egy 450 méter hosszú, cseppkövekkel teli barlang, amelyet be is lehet járni.
Domme a százéves háború alatt stratégiai fontosságú védelmet jelentett a franciáknak, de 1346-ban rövid időre angol kézre került. A háborúra ma a sűrűn elhelyezkedő kapuk és bástyák emlékeztetnek.
Egy szent remete nyomában Saint-Amand-de-Colyban
A falut egy Saint Amand nevű remetéről nevezték el, aki állítólag a 6. században egy barlangban élt itt. Szakrális hírnevének megfelelően a falu központja a 12. századból származó, erődített román stílusú templom, amely a sikátorok fölé magasodik.
De az utcákon a régi élet számos más emléke is fennmaradt, például a harangtorony, a közös kenyérsütő kemence és a dohányszárító pajta, amely most élelmiszeráruházként működik. Az innen induló ösvényeken felfedezhetjük a környék természeti szépségét.
Castelnaud-la-Chapelle és a háborús múzeum
A szőlővel borított falu zsalugáteres kőházak és boltíves kapualjai alatt remek helyszín kínálkozik egy folyóparti piknikhez,
a fő látványosság azonban a kastély a falu tetején, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Ceou folyó völgyére. Belül egy háborús múzeum kapott helyet, ahol többek között fegyvermásolatokat láthatunk abból az időből, amikor a falu stratégiai védelmi pont volt.
Persze, ezen a csodálatos régión kívül is akadnak romantikus falvak Franciaországban, és máshol Európában is.
(Forrás: Euronews, képek: Unsplash, Getty Images)
folyó | franciaország | Dordogne | idill | nagy sztori | falvak
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!