Az évtizedek óta tartó "whisky-háború" véget ért az Északi-sarkvidéken.
Kanada és Európa finoman fogalmazva is messze van egymástól, így az ötlet, hogy szárazföldi határuk legyen, nevetségesnek tűnik. Kanada és Dánia azonban most véget vetett az évtizedek óta tartó "háborúnak" egy lakatlan sarkvidéki szigetért és megállapodtak a hely kettéosztásáról.
A Hans-sziget körüli bizonytalanság 1973-ban kezdődött, amikor kijelölték a sarkvidéki tengeri határvonalat. Tényleges konfliktus soha nem alakult ki; ahelyett, hogy egy ilyen jelentéktelen kérdés miatt háborút indítottak volna, a két fél mindig is szívesen hangsúlyozta a szárazföldi viták ostobaságát és önkényességét. A haditengerészeteik (és egyszer egy kanadai védelmi miniszter) kihajóztak a szigetre, és zászlókat, illetve üveg whiskyt vagy pálinkát hagytak ott a másik félnek.
A legdrámaibb eseménynek az számított, amikor a kanadaiakat a dán sütemények bojkottjára szólították fel.
Ez az egész konfliktus vezetett oda, hogy a háborút természetesen "whisky-háborúnak" nevezték el. Amikor a héten hivatalosan is kijelölték a határt, a kanadai és a dán külügyi képviselők italokat cseréltek, miközben azon viccelődtek, hogy Kanada akár csatlakozhatna is az Európai Unióhoz, most, hogy a két országnak közös szárazföldi határa lett.
Ami magát a Hans-szigetet illeti, a másfél négyzetkilométeres, hóval borított földterület lakhatási szepontból nem túl vonzó. De ahogy az éghajlatváltozás miatt folyamatosan olvad a jég az Északi-sarkvidéken, azzal új hajózási- és halászati útvonalak nyílnak meg a korábban barátságtalan területeken. Mindkét delegáció ígéretet tett arra, hogy a lehető legkisebbre csökkentik a térség erőforrásainak kiaknázását. Most, hogy szomszédoknak mondhatják magukat, minden eddiginél könnyebb lesz megoldani a kérdést (és közben meginni egy italt).
Egy rövid helikopteres kiruccanás Aucklandból, és máris ott találjuk magunkat a szürreálisan gyönyörű Bay of Islandson. Az üdülőhelyen mintegy ezer hektáron keresztül strandokban, szőlőültetvényekben és szemiakvatikus élőhelyekben lelhetjük örömünket.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images, Unsplash)
határ | Hans-sziget | kanada | Európa | sarkvidék | közös
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!