Van új a nap alatt.
Bár évtizedek óta tervezik, de nemrég került ismét komolyan szóba, hogy Norvégiában alagutat építenének két fjordszakasz között, hogy lerövidítsék a tengeri utat hajók számára. Friss hírek szerint 2022-ben el is kezdődhetnek a munkálatok.
Az 1700 méter hosszú alagút Stadhavet-félszigetet fúrná át, a költségei pedig 2,8 milliárd koronát, azaz mintegy 100 milliárd forintot tennének ki.
"Évtizedek óta tervben van ez a projekt – mondta Terje Andreassen, a Norvég Partvidéki Kormányzat képviselő a CNN-nek. – Nagyon örülünk, hogy végre megvalósulhat."
A tenger ezen a részen az egyik legviharosabb egész Norvégiában, és nagyon sok arra a furcsa örvény is. Hajóknak ezért néha napokig is várniuk kell, hogy javuljon az időjárás, az alagúttal azonban az időjárás és a dagály okozta problémákkal nem kellene foglalkozni.
Andreassen szerint akár egy gyorskompot is üzembe állíthatnak, és abban is biztos, hogy az alagút erősíteni fogja a kereskedelmi célú hajózást a régióban.
Bár kisebb hajók számára már léteznek alagutak a világ egyéb pontjain, még soha nem épült akkora alagút, amelyen teherhajók és kompok is áthaladhatnak.
A tervek szerint hárommillió köbméter sziklát kell elmozdítani a munkálatok során.
Gyalog nem lehet majd átsétálni az alagúton, így aki át akarja élni, milyen is átmenni egy hegyben megbújó vízi alagúton, annak hajóra kell majd szállnia.
norvégia | alagút | stadhavet | komp | hajó
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!