Pablo Picasso majdnem nyolc méter hosszú, a háború borzalmait bemutató festménye, a Guernica 1992-ben érkezett a madridi Reina Sofía Múzeumba, ahol a kezdetektől fogva tilos volt fotózni a képet.
Most azonban, bő három évtizeddel később, a múzeum feloldotta a tilalmat, és a látogatók szeptember 1-je óta már lefotózhatják az 1937-es olajfestményt. A döntés azért is volt időszerű, mert már az egész múzeumban engedélyezett a fényképezés. Továbbra sem szabad azonban a látogatóknak vakut és stabilizáló eszközöket, például állványt vagy szelfibotot használniuk.
A múzeum reméli, hogy a házirend megváltoztatásával elejét veheti a zsúfoltságnak a helyiségben, ahová egyszerre csak hetven látogató mehet be.
Mint a múzeum szóvivője elmondta, egy szelfi mindössze néhány másodperc, így gyorsabban haladhatnak a látogatók, és nem kell megpróbálniuk titokban tartani, hogy fotóznak.
Az évek során a múzeum tett néhány kivételt, például Mick Jaggerrel, akit tavaly sokan bíráltak, miután egy privát látogatás során fotózkodott a festmény előtt.
A nagyszabású fekete-fehér mű körülbelül másfél hónap alatt készült el, és a spanyol polgárháború egyik legszörnyűbb eseményének állít emléket, amikor Németország 1937-ben Francisco Franco tábornokot támogatva bombázta a Baszkföldön található Guernicát és annak lakosságát.
Közel fél évszázaddal a halála után Picasso még mindig tartogat meglepetéseket. Nemrég például egy átfestett képét sikerült rekonstruálni a mesterséges intelligencia segítségével.
(Forrás: Smithsonian Mag, képek: Getty Images)
fotózás | fotó | Guernica | festmény | pablo picasso | Reina Sofía Múzeum
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!