Miközben Svédország a NATO-csatlakozást fontolgatja, egy távoli balti-tengeri üdülőhely ismét kénytelen megerősíteni a védelmét.
Az érintetlen vadon és homokos strandok paradicsomi szigeteként ismert Gotland régóta népszerű nyaralóhely a svédek körében.
A viking kori településekkel és ikonikus sziklaalakzatokkal teli 170 kilométer hosszú sziget évente több mint kétmillió látogatót vonz, akik leginkább a szigeti élet békéjét és egyszerűségét keresik.
Alig több mint három évtizeddel ezelőtt viszont a nyaralóhely még egészen más célt szolgált.
Stratégiai szempontból csupán háromszáz kilométerre található az orosz Balti-tengeri flotta otthonától, úgyhogy a szovjet terjeszkedéssel szemben kulcsfontosságú elrettentő eszközként működött.
És ahogy mostanság egyre nőnek a Svédország NATO-csatlakozási javaslata körüli feszültségek, a skandináv nemzet ismét újragondolja katonai jelenlétét Gotlandon. "Több katona és több aktivitás lesz Gotlandon. A jelenlegi helyzet miatt komolyabb katonai kapacitást kell kiépítenünk" – mondja Magnus Frykvall ezredes, a gotlandi zászlóalj parancsnoka.
Megtámadják az oroszok Svédország nyaralószigetét?
Várhatóan a következő napokban derül ki, hogy a svédek kérik-e a NATO katonai szövetséghez való csatlakozást, mint ahogyan a finnek is kérvényezik a tagságot. Ez pedig mindkét nemzet számára történelmi jelentőségű fejlemény.
Svédország több mint kétszáz éve kerüli a katonai szövetségeket, míg Finnország a második világháborúban a Szovjetuniótól elszenvedett vereséget követően semlegességet vállalt.
"Az emberek egy kicsit aggódnak, de igyekszünk mindenkit megnyugtatni" – mondja Camilla Selander, egy gotlandi csemegepultos, aki csatlakozott a sziget honvédségéhez. "Beszélgetünk arról, hogy mi történik, de azt mondjuk egymásnak, hogy minden rendben lesz."
Camilla és önkéntes társai egy Visby melletti erdőben gyakorlatoznak. Egyelőre a lőtér az egyetlen aktív katonai helyszín Gotlandon, de a sziget harcias múltjának emlékei mindenki számára ismertek. "A második világháború elején ezer géppuskafészket építettek itt" – meséli Lars-Ake Permerud, a hadsereg nyugalmazott tisztje.
A fegyverek legtöbbje ma már katonai múzeumokban látható, de a kiállítások kurátorai, a nyugalmazott katonák jól ismerik Gotland stratégiai jelentőségét."Aki Gotlandon ül, az irányítja a Balti-tenger nagy részét" – állítják.
Az orosz-ukrán háború miatti szankciók értelmében pedig az oroszok gyakorlatilag nem tudnak repülőjegyet foglalni kedvelt nyaralóhelyeikre, így Európa helyett a Közel-Keletre és Ázsiába mennek.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
orosz | üdülőhely | nyaraló | balti | ukrán | svédország
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!