A görög kormány szeretne profitálni az idén várható rekordtömegekből, ezért klímaadó néven új idegenforgalmi adót vet ki, amelynek bevételeit a tavalyi erdőtüzek és árvizek miatt keletkezett károk helyreállítására fordítja.
Bár Görögországot tavaly nyáron súlyos erdőtüzek és árvizek sújtották, mindez nem riasztotta el a turistákat, és várhatóan 2024-ben sem fogja. Az országban a látogatók száma várhatóan idén meghaladja a korábbi rekordot, a harminchárommilliót. A görög kormány pedig a turizmus növekedését a katasztrófa utáni újjáépítések finanszírozására szeretné felhasználni.
Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök átfogó támogatást ígért az árvíz áldozatainak, és a szaloniki idegenforgalmi vásáron bejelentette, hogy létrehoznak egy pénzügyi alapot a természeti katasztrófák kezelésére. Ebben pedig döntő szerep jut az idegenforgalmi ágazatnak.
Az újjáépítés és az áldozatok támogatásának költségeire a korábbi ágyadót 2024-től egy új, "éghajlati alkalmazkodási illeték" váltja fel.
Ez a díj az utazási szezontól függően változik majd. Márciustól októberig biztosan növelni fogja a szállásköltségeket.
A szállodák díjai a következőképpen emelkednek majd: másfél euró (570 forint) éjszakánként az egy- vagy kétcsillagos szállodák esetében (korábban fél euró, vagyis nagyjából 190 forint), három euró (1135 forint) éjszakánként a háromcsillagos szállodák esetében (korábban másfél euró, mintegy 570 forint), hét euró (2645 forint) éjszakánként a négycsillagos szállodák esetében (korábban három euró, 1135 forint) és tíz euró (3780 forint) éjszakánként az ötcsillagos szállodák esetében (korábban négy euró, 1510 forint). A novembertől februárig tartó holtszezonban viszont továbbra is a régi ágyadó marad érvényben.
A görög kormány arra számít, hogy az új szabályozás 2024-ben akár háromszázmillió euró többletbevételt is hozhat. A korábbi adóval ellentétben az új adó az online platformokon keresztül történő, rövid távú foglalásokra is vonatkozik majd. Az apartmanok esetében másfél euró (570 forint) lesz a díj, míg a házak és a luxusszállások esetében tíz eurót (3780 forintot) kell majd fizetni éjszakánként.
Ezeken az úti célokon szintén ingenforgalmi adót kell fizetnünk, ha pedig Görögországban költekeznénk, ezt más módokon is megtehetjük.
(Forrás: Greek City Times, képek: Getty Images, Unsplash)
erdőtűz | árvíz | utazás | klímakatasztrófa | görögország | költségek
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!