Bár a nevében szerepel az expressz szó, de finoman szólva se számítsunk űrsebességre, ha jegyet váltunk Svájc egyik leghíresebb turisztikai attrakciójára. A Gleccser Expressz lényege, hogy lenyűgöző helyeken kanyarogva megadja az időt a kilátás és az utazás élvezetére – és hát legyünk őszinték, több szempontból is van mit élvezni a St. Moritz és Zermatt között közlekedő szerelvényen.
A komótos tempóban cammogó luxusvonat először 1930-ban indult el, hogy megmutassa a svájci Alpok szépséges hegyvonulatait a panorámakocsikban hüledező utasainak, akik erre a járatra nem azért szállnak föl, hogy minél gyorsabban és egyszerűbben eljussanak valahová.
A Zermattból induló Gleccser Expressz nyolc órán keresztül zakatol a hegyek és völgyek között, nem kevesebb mint 291 hídon halad át, bebújik 91 alagútba és érint még hét völgyet is, hogy aztán felkapaszkodjon mintegy kétezer méter magasba St. Moritzig (nyáron Davosig).
Az utazás alatt olyan szebbnél-szebb látnivalók miatt tapaszthatjuk az orrunkat az ablakhoz, mint a Furka- és az Oberalp-hágó, a Nikolai-völgy, a Landwasser viadukt, vagy Európa egyik legmagasabb hegye, a kicsit félelmetes Matterhorn, hogy az alpesi legelőkről, a mesékben látott hegyi falvakról, a vízesésekről és a tavakról ne is beszéljünk.
Persze nem muszáj végigülni a teljes útvonalat a kényelmes bőrüléseken, rövidebb szakaszokra is válthatunk jegyet a panoráma tetőablakkal, minibárral és étkezőkocsikkal felszerelt piros-fehér expresszre. Apropó étkezőkocsi: az étkezési jegyet váltóknak hétfogásos menüt, pezsgőt és délutáni teát szolgálnak fel az utazás alatt, de lehet kérni whiskyt, likőrt és koktélokat is.
Viszont egy úton csak maximum húsz utas veheti igénybe a menüt, melyben többek között füstölt pisztrángot, szarvasgombát, marhasültet, sajtválogatást és csokoládétortát találunk.
A bakancslistára való Gleccser Expresszen egy egyirányba szóló jegy hétszáz dollárba kerül.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Glacierexpress.ch)
menü | alpok | völgy | kilátás | Svájc | gleccser expressz
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!