Örömteli, hogy a környezetbarátabb hibrid és villanyautók tömege mellett igazán vágykeltő, és szép autós jövőt ígérő modellek is megjelentek a Genfi Nemzetközi Motor Show-n. Íme, néhány közülük.
Mercedes-AMG GT 4-door Coupé
A Mercedes-AMG GT-be – persze az árán kívül – nagyjából egy ponton lehetett belekötni: hogy családi autónak alkalmatlan.
Persze ez a kákán a csomó, mert egy kétüléses roadstertől vagy sportkupétól ez olyan elvárás, mint hogy nyírja le otthon a füvet, de csak miután kivitte a szemetet. Ahogyan azonban a Porsche Panamera példája remekül bizonyítja, egy zsigerien sportos autóból is szívesen vesznek az emberek két üléssoros kupélimuzint. Nekik készült a 4-door Coupé, amely egyébként ötajtós.
Mesterien oldották meg, hogy az oldalajtajai ne menjenek a tökéletes forma rovására, és bár a kétüléses kupé biztosan sportosabb, még a GT 53 jelű alapváltozat gyorsulása is csak 4,5 másodperc. A csúcs, a GT 63 S biturbó V8-ast kap 639 lóerővel, és 315 km/h végsebességgel.
Az egészség mellett a család a legfontosabb, úgyhogy kérünk egyet.
Jaguar i-Pace
Nagyon leegyszerűsítve az elektromosautó-piac ma így néz ki: van a Tesla, és vannak a többiek. Ezen az aránytalanságon javít kicsit a Jag: a 400 lóerő összteljesítményű, 4,8 másodperc gyorsulású, 200 km/h végsebességű i-Pace hatótávja – a WLTP, vagyis az új, a valóságot jobban szimuláló mérési ciklus szerint – 480 kilométer.
Ez önmagában is sikergyanús, a kocsi ráadásul a legdivatosabb crossover kategóriába tartozik, miközben viseli a mai Jaguarok stílusjegyeit, bár magas oldalfalával és szűk ablakaival a BMW i3-féle „merek más lenni” iskolát is követi. A dupla érintőképernyős középkonzolt már a Range Rover Velarban is szerettük, légrugózás az i-Pace-be is kérhető, a prémium-sport-villanyautó pedig jó kombinációnak hangzik.
Ráadásul a Tesla alá árazzák – ez bizony egy fontos modell az elektromosautózás új fejezetében.
Škoda Vision X
A Vision X a márka első hibridje, erre viszont 2018-ban már csak az kapja fel a fejét, akinek ordítva mondják el, miközben alszik. Az viszont, hogy földgázzal is tankolható, mindenképp különlegesség, méghozzá nem az öncélú, hanem a hasznos fajtából. A földgázüzem ugyanis a benzinesekhez képest is kevésbé terheli a környezetet – hát még, ha egy elektromotor is segít neki.
A kocsi a kompakt crossoverek lassan túlzsúfolt kategóriájába tartozik, egy másfél literes, 130 lóerős TSI hajtja az első kerekeit, a villanymotor pedig a hátsókat, így a Vision X szükség szerint összkerekes is lehet.
Tanulmányautónak ez így, a földgázos hibriddel, az élénk fényezéssel és a szériaautóknál csak alig futurisztikusabb formával már elég jó, biztos, ami biztos, a Škoda berakott még két elektromos gördeszkát is a csomagtartóba.
BMW Concept M8 Gran Coupé
A BMW visszatérő 8-as sorozata lesz a márka csúcsmodellje, a Genfben bemutatott Concept M8 Gran Coupé pedig „a legegzotikusabb, egyszersmind legvarázslatosabb karosszériaváltozat” Adrian van Hooydonk, a BMW Csoport vezető formatervezője szerint.
Nehéz vitatkozni vele, ez a forma még területiképviselő-fehérben is ütne, nemhogy ebben a kicsit kékes, szolid cserebogármetálban, amit Saléve Vertnek hívnak. Vad, mégis elegáns, alacsony, széles, extravagáns, óriási, vesékkel és még nagyobb légbeömlőkkel a szénszál-erősítésű lökhárítóban elöl, négy kipufogóval és fekete lámpabúrákkal hátul. A vesék széle, a féknyergek, az oldalsó kopoltyúk, a könnyűfém felnik és a kipufogóvégek is aranyszínű bevonatot kapnak, ami szörnyen hangzik, de csodásan néz ki.
A BMW 8-as kupé és Gran Coupé szériaváltozata jövőre érkezik.
Hyundai Le Fil Rouge
A Hyundaijal már azoknak is illik számolniuk, akiknek korábban eszükbe sem jutott volna koreai autót venni. Szépek, jók, még egyéniséget és vezetési élményt is sikerül az autóikba építeniük – érdemes figyelni rájuk. Genfbe többek között egy Le Fil Rouge nevű tanulmányautót vittek, mi pedig fohászkodunk, hogy minél több eleme jelenjen majd meg a sorozatgyártású Hyundaiokon is.
A négyajtós kupé szinte álló helyzetben is hasítja a levegőt, a hűtőmaszkja akkora, hogy el sem fér a kocsi orrán, rá kellett simítani az első sárvédőkre is, pedig a külseje még visszafogottabb is, mint a beltere.
Négy különálló, egyedi ülés, lebegő kardánalagút, egyszerűség, tágasság és faburkolatok: tökéletes egy koncepcióautóhoz. Mi kellhet még 2018-ban? Természetesen elektromos hajtás, de nyugalom, azt is megkapta.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Daimler, Jaguar, Škoda, BMW, Hyundai)
skoda | genfi nemzetközi motor show | skoda vision x | bmw concept m8 gran coupé | genfi autószalon | jaguar
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!