Mary Shelley Frankenstein-je olyan irodalmi klasszikus, amely óriási hatást gyakorolt a kultúra egészére. Az elsőként 1818-ban megjelent kötetnek egy 1881-es kiadását árverezték el nemrégiben. A könyvritkaság az elmúlt közel másfél évszázadot gyönyörű állapotban élte túl, nem csoda, hogy egy aukción 1,17 millió dollárt (kb. 365 millió forintot) fizettek érte.
A gótikus horror remekművének tartott Frankenstein-t 1816 esős nyarán írta meg Mary Shelly a Genfi-tó partján akkor, amikor a szerző és Percy Shelley Lord Byronnal múlatta az időt.
Az 1831-es kiadás előszavában Mary Shelley azt írta, olyan történetet akart kigondolni, amely
legbelső félelmeinket kelti életre, és rémületet ébreszt az olvasóban, akinek így megdermed a vére, és felgyorsul a szívdobogása.
Az 1818. január 1-jén névtelenül, ötszáz példányban megjelent első kiadásában az előszót Percy Shelley-nek címezte, a dedikáció pedig a szerző apjának, William Godwinnak szólt.
Az általa megalkotott Frankenstein olyan mitikus kulturális szereplővé vált az idők folyamán, mint Don Quijote és Robinson Crusoe.
A korabeli recenziók azonban vegyesek voltak, a Quarterly Review felháborodott cikkében nem tudta eldönteni, hogy a könyv szerzőjének feje vagy szíve a legbetegebb. Ezzel szemben Walter Scott az író zsenialitását, a költői képzelőerő szokatlan erejét dicsérte.
(Forrás és fotó: christies.com)
könyvritkaság | Christie’s | könyv | aukció | árverés | Frankenstein
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!