Máig nem dőlt el, melyik országhoz tartozik a Földközi-tenger titokzatos vulkánja

1831-ben egy vulkán bukkant fel Szicília partjaitól nem messze, Sciacca városa és Pantelleria szigete között. Rögtön több ország is szerette volna a magáénak tudni.

Először a Máltát elfoglaló britek tűzték ki zászlójukat a négy négyzetkilométeres, hatvanhárom méter magas szigetre, amit Graham-szigetnek neveztek el az Admiralitás Első Lordja után. A történet azonban ezzel nem ért véget. Ugyanis Két Szicília Királysága felháborodott a britek önkényes döntésén, és a sajátjára cserélte a zászlót, a szigetet pedig II. Ferdinánd után Ferdinandeának nevezte el.

A Lipari-szigetek, illusztráció

Következőként a franciák küldtek egy geológust a szigetre, majd a spanyolok is bejelentkeztek,

mielőtt azonban bármelyikük elérhette volna a helyszínt, a vulkánt egy egészen népmesei fordulattal elnyelte a tenger 1832 januárjában.

A titokzatos tűzhányó ma is  mintegy hat méterrel a Földközi-tenger felszíne alatt található, és tulajdonjoga továbbra is kérdéses. A vita kitartott az egész huszadik századon át, és még az amerikaiak is bevonódtak 1987-ben, amikor harci repülőik líbiai tengeralattjárónak hitték a földdarabot, és majdnem felrobbantották.

Pantelleria

A londoni Természettudományi Múzeum később felfedezte, hogy a tűzhányó valójában egy nagyobb, Empedocles nevű víz alatti vulkán része, és nem valószínű, hogy felbukkan még valaha a víz felszínén.

A vulkánok közül jelenleg a kitörni készülő izlandiról hallani a legtöbbet, de már Olaszország is kidolgozta az evakuációs tervet, ha kitörne a szupervulkán.

(Forrás: Express, képek: Getty Images)

 

tűzhányó | vulkán | szicília | Ferdinandea-sziget | Graham-sziget | sziget

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom