Ha február, akkor Finn Filmnapok, idén végre valódi moziélménnyel!
Nemzetközi filmfesztiválok nyertes filmjeivel, kerekasztal-beszélgetésekkel, mesterkurzussal, finn-magyar egyetemi projekttel érkezik a 11. Finn Filmnapok a Toldi moziba. 2022. február 16 – 20 között a magyarországi Finn Intézet (Finnagora) szervezésében újra belekóstolhatnak az érdeklődők a finn életbe és megismerhetik az északi ország gondolkodását.
A 15 nagyjáték-, dokumentum- és rövidfilmen keresztül közelebb kerülhetnek a „nordic” mindennapokhoz és ahhoz a fanyar és csendes humorhoz, amely átszövi ezt a kultúrkört. Az esemény sorozat alatt azok számára, akik nem tudnak személyesen részt venni a vetítéseken, két alkalommal a Távmozi platformján is elérhetővé tesznek alkotásokat a szervezők. Minden film angol és magyar nyelvű felirattal látható.
Filmvetítések
A Finnagora az elmúlt években is már igyekezett mindig a legkurrensebb filmeket elhozni a magyar közönségnek. Nem lesz ez idén sem másként. Az esemény nyitófilmje Zaida Bergroth rendezése a Tove lesz. A film Tove Janssonról, a mumin nevű figurák megalkotójaként ismert finn–svéd művészről, illetve a háború utáni Helsinkiben töltött életéről szól.
A fesztivál egyik kiemelkedő darabja A vak férfi, aki nem akarta megnézni a Titanicot című film.
A film elnyerte az idei évi Velencei Filmfesztivál közönségdíját, valamint része volt az Ázsia legnagyobb filmfesztiváljának számító Busan Filmfesztivál programjának.
A film a vak és mellkasától lefelé lebénult Jaakko perspektíváját mutatja be. Jaakko úgy dönt, hogy elindul felkeresni szerelmét, Sirpát – ehhez pedig öt idegen segítségére lesz szüksége.
Február 19-én hét fontos rövidfilmre ülhetünk be; az alkotások között egyaránt megtalálhatók ismert filmesek, filmes diákok, frissdiplomások munkái.
A fesztivál utolsó napján a Mohamed El Aboudi által rendezett School of Hope című dokumentumfilmet fogják levetíteni. A film egy aprócska iskola fejlődését követi a marokkói sivatag közepén. Az iskolába jár néhány gyermek a nomád Oulad Boukais törzsből, akik mindennapjait és életvitelét veszélyezteti a globális felmelegedés okozta aszály.
Beszélgetések
A nyitófilm után a TOVE főszereplője Alma Pöystivel lesz lehetőség beszélgetni, valamint január 19-én A vak férfi, aki nem akarta megnézni a Titanicot rendezőjével, Teemu Nikkit lehet kérdeni.
Performansz
Február 20-án Mákó Rozi zeneszerző új performansza a Finn Filmnapok keretében, a Toldi Moziban debütál. Az élőben születő hangzásvilághoz Mákó Bori médiaművész komponál digitális festményeket. Az alkotópáros munkái egymásra reflektálva rajzolnak ki egy közös audiovizuális kompozíciót.
Finn-magyar egyetemi projekt
A filmnapok során harmadik alkalommal valósul meg a Finnagora és a Metropolitan Egyetem szervezésében létrejött hallgatói együttműködés. Az együttműködés célja, hogy lehetőséget biztosítson hallgatóknak és frissdiplomásoknak egyaránt, hogy bemutathassák rövidfilmjeiket az esemény alatt. A projekt finn és magyar résztvevőit egy pályázati kiírás segítségével választották ki.
A résztvevő diákok útmutatásban és mesterkurzus órákban részesültek Anna Blom finn filmrendező és Márton Balázs magyar operatőr közreműködésével. Ezeket az alkotásokat láthatja a közönség a fesztivál rövidfilm szekciójában.
Mesterkurzus
És egy izgalmas program a végére: Teemu Nikki filmrendező február 18-án 17:00- 18:00 óra között tart regisztrációhoz kötött, angol mesterkurzust a Toldi Moziban.
Szerintünk nem érdemes kihagyni, de ha még nem győztünk meg, itt tudod megnézni a teljes programot.
(Nyitókép: Unsplash)
budapest | mozi | finn | mumin | tove | titanic
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!