Legendák és mítoszok övezik a Skócia szárazföldjénél található helyet, ami hihetetlenül látványos, mégis csak kevesek által ismert és még kevesebbek által látogatott.
A Fingal-barlang és az annak otthont adó Staffa-sziget számos legendában és mítoszban jelenik meg, mivel a történetek szerint a skót tündérek kíváncsi tekintetétől távol,
óriási trollok kóboroltak a környéken, varázskapuk nyíltak és zárultak minden egyes nap.
Bár most csupán lundák élnek a sziget közelében, a hely és annak ikonikus barlangja évszázadok óta vonzó célpont elsősorban a skót kirándulók számára, de
inspirációként szolgált a történelem legjelentősebb alakjainak is.
Lávafolyás hozta létre a világ egyik legegyedibb barlangját
A Fingal az egyik legkülönlegesebb barlang a világon. A vulkáni tevékenység által létrehozott természetes szerkezet ugyanis pontosan olyan, mintha emberi kéz alkotta volna.
A magas bazaltoszlopok látványos geometrikus falakat és "lépcsőket" alkotnak, hogy Skócia egyik leglenyűgözőbb helyévé tegyék. Ami még hihetetlenebb, hogy a bazaltoszlopok között járható ösvények is vannak, így a barlang a bátor látogatók számára bármikor felfedezhető.
A Fingal-barlang legendája
A barlangot az ókori kelták "Uamh-Binh"-ként vagy „Dallam-barlangként” ismerték. A legenda szerint Fingalt híd kötötte össze egy Írországban található hasonló bazalt oszlopokkal büszkélkedő hellyel, hogy
a legendás óriás, Fionn mac Cumhail a két helyszín között szabadon tudjon járni.
Egyes feltételezések szerint lehet ebben valami, hiszen sokan úgy gondolják, hogy a Fingal-barlang és a “Giant's Causeway”, vagyis az “Óriás útja” egy ősi lávafolyamnak köszönhetően valóban összeköttetésben állt, azonban a természet alakította átjáró becslések szerint hatvan millió évvel ezelőtt a semmivé vált.
Meglátni és beleszeretni
Az elmúlt évszázadokban sokak számára nyújtott inspirációt a Fingal-barlang. A nevét Sir Joseph Banksnak köszönheti, akinek az ókori epikus költeménye elsöprő hatással volt Goethére és Napóleonra, sőt,
számos költőt, művészt és zenészt sarkalt arra, hogy ellátogassanak a varázslatos helyre.
Felix Mendelssohn világhírű német zeneszerző is hozzájárult a barlang népszerűsítéséhez. A Hebridák-nyitány zenéje ugyanis a barlanglátogatás közben jutott Mendelssohn eszébe, valószínűleg az ott lévő víz morajlása miatt.
Ma a barlang a Staffa-szigetről egy kellemes kirándulás keretében érhető el, de hajóval is megközelíthető.
(Forrás: The Travel, fotók: Getty Images)
Skócia | mítosz | tündér | óriás | staffa-sziget | final-barlang
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!