Ha az öreg kontinens vulkáni eredetű szigetei között keresgélünk, általában a csodás Izlandra mutatunk először. Pedig ott van nekünk Feröer is, amely mind természeti, mind építészeti adottságaiban, mind hangulatában hozza nekünk az izlandi életérzést.
Feröer-szigetek az Atlanti-óceán északi részén helyezkedik el nagyjából félúton Norvégia, Skócia és Izland között. A szigetcsoport a középkor óta lakott, és Grönlandhoz hasonlóan a Dán Királysághoz tartozik, a múlt század közepe óta ugyanakkor széles körű autonómiával, és saját parlamenttel rendelkezik.
A gleccserek és vulkánok birodalma
Feröer nagyjából kétszer akkora területen fekszik, mint Budapest, és mintegy ötvenezer ember él itt. A szigetcsoport egy millió évekkel ezelőtt kihunyt óriási rétegvulkán maradványa, amelyet gleccserek szedtek ízekre. A szigeteken így merész sziklagerinceket és csúcsokat találunk, köztük széles, U alakú völgyek bújnak meg.
A szigetek domborzatát jég formálta, a nyugati partokon gyakran több száz méter magas sziklafalakat találunk.
Összesen tizennyolc szigetet járhatunk be felfedező, fotós vagy önismereti túránk során, így ha egy távoli, északi utazásra adjuk a fejünket, bőven lesz időnk elmerülni a nordikus világ rejtelmeiben, és felfedeznünk a jég és tűz zenéjét.
Színek mindenfelé
Ha alaposabban szemügyre vesszük a Feröer építészeti örökségét, akkor hamar szemet szúrnak a színesebbnél színesebb házak, amelyeket sokan csak Izlandhoz vagy Grönlandhoz társítanak.
A házak Feröeren is ugyanúgy pompáznak a színekben, pirosak, sárgák, kékek, zöldek, a legtöbbször pedig egy adott épület több árnyalatban is tündököl. Ezzel a megoldással egyrészt ellensúlyozzák a fényhiányos időszakok okozta borúsabb hangulatot, másrészt segítenek az embereknek a tájékozódásban a mostohább időjárási körülmények során azzal, hogy bizonyos közintézményeket egy adott színre festenek le.
Észak Háza
A tórshavnbani Észak Háza a legfontosabb kulturális és konferenciaközpont a szigeteken, amelyet 1983-ban avattak fel. Az egész világról érkeznek ide művészek fellépni vagy kiállítani, amellett koncertek, színházi előadások és kiállítások gazdagítják a Norðurlandahúsið épületét. A létesítmény modern, fűtetős építészeti kialakítása főként annak köszönhető, hogy
a hagyományos fűtető az 1980-as évek óta mondhatni reneszánszát éli a szigetcsoport kortárs építészetében.
Az üveghomlokzat és a magasabb fekvés miatt pazar kilátás nyílik a fővárosra, a tengerre, valamint Nólsoy szigetére is.
Nólsoy
Ez a festői halászfalu közigazgatásilag a fővároshoz tartozik, amelynek apró, színes házait szorosan egymás mellé rendezve találjuk, hogy a hideg szélviharok során fedezhessék egymást. A kikötőből a faluba egy hatalmas kapun keresztül jutunk el, amelyet egy ámbráscet állkapcsából formáltak meg – a Tisztelet Kapuját az 1970-es évek közepén emeltették az akkori dán királyné, Ingrid látogatásának tiszteletére.
Az elmúlt években sokan költöztek ide a fővárosból az alacsonyabb ingatlanárak és a háborítatlanabb környezet miatt, továbbá megközelíteni is könnyű, hiszen komppal mindössze húsz perc alatt itt vagyunk a fővárosból. Ha erre járunk augusztusban, érdemes elnéznünk az Ovastevna fesztiválra is, amelynek bevételeit egy uszoda felépítésére gyűjtik évek óta.
Gasztronómia
A feröeri konyha főként a birkahússal, a hallal és a burgonyával dolgozik, zöldségeket és gyümölcsöket alig találunk a hagyományos ételekben. A többi skandináv országhoz hasonlóan itt is megtaláljuk a svédasztalos tálalást.
A húsokat szabad levegőn szárítják úgynevezett hjallurokben, ilyen szárítópajta szinte minden otthonban megtalálható – főleg falvakban és a kisebb városokban.
A legnépszerűbb ételek közé tartozik a félig, illetve teljesen szárított, és hosszú ideig érlelt birkahús, a ræst kjøtot és a skerpikjø; valamint ezeknek halas változatai, a ræstur fiskur és a turrur fiskur. A feröeriek lazacot is sokat fogyasztanak, de főleg füstölt, illetve párolt formában.
Utazás
A feröeri nemzeti légitársaság, az Atlantic Airways Koppenhágába indította első járatát 1988-ban. Azóta az utazási portfólió jelentősen kibővült: bár főként skandináv és brit városokból juthatunk el a Vágari repülőtérre,
időközönként Párizsból vagy Mallorcából is indul közvetlen járat Feröerre;
a légitársaság pedig ezen kívül belföldi helikopterjáratokat is indít.
Érdemes még megemlíteni a szigetcsoport öt kikötőjét is, amelyből a legjelentősebb a tórshavni; valamint az 1482 utas és 800 autó befogadására képes Norröna nevű autókompot, ahonnan az izlandi Seyðisfjörðurra, a dániai Hanstholmra is eljuthatunk – ez mellesleg az egyetlen autókomp, amely összeköti az öreg kontinenst Izlanddal.
Ez is érdekelhet:
feröer-szigetek | feröer | nagy sztori
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!