Ismét összeültek az utazási szakértők, hogy előbb megvitassák, majd ismertessék, szerintük hová érdemes elutazni idén – már amennyiben a fenntarthatóságot kiemelten kezeljük. A fenntartható kategória a felelős turizmusra és a környezetbarát stratégiára helyezi a hangsúlyt, legyen szó országokról, régiókról vagy városokról. Az ajánlott tíz legjobb között öt európai célállomás szerepel, ezeket mutatjuk most be.
Spanyolország: városi parkok és kerékpárutak
Spanyolország régóta a világ egyik legnépszerűbb nyaralóhelye. A napsütötte vidék azonban keményen dolgozik azon, hogy szezonon kívül is bevonzza a turistákat, ezzel együtt pedig népszerűsítse az eddig valamiért figyelmen kívül hagyott szpotokat.
Emellett masszívan befektetett különböző környezetbarát közlekedési formákba is, többek között a kerékpár-hálózatok bővítésébe, az elektromos buszokra történő átállásra és új vasúti járatok indításába.
A keleti parton fekvő Valencia 2024-re Európa Zöld Fővárosa lett, köszönhetően olyan fenntartható kezdeményezéseknek, mint a város határában kijelölt az új mezőgazdasági területek, vagy 30 ezer négyzetméternyi közterület gyalogosforgalmúvá alakítása és a nagy sebességű vonatközlekedés javítása. Valenciában a legjobb "zöld program" egyébként nem más, mint tenni egy kört a kilenc kilométer hosszú Turia-folyó medréből kialakított, forgalomtól mentes parkban, történjen az akár gyalog, vagy biciklivel.
Grönland: kalandok a jégen
A fagyos sziget jó ideje csalogatja a kíváncsi és bátor utazókat hatalmas jégtábláira és tundrai tájaira. Turisztikai hivatala, a Visit Greenland viszont azon dolgozik, hogy enyhítse a megnövekedett látogatottság okozta problémákat, a természeti környezet fenntartásának és megőrzésének biztosításától kezdve a turisztikai tevékenységek szabályozásáig.
Grönland köztudottan az egyik legjobb hely a világon az északi fényben gyönyörködésre, ami a következő hónapokban kínálja az optimális időszakot, hála a nap közelgő csúcsteljesítményének.
A környezetre gyakorolt alacsony hatás érdekében ajánlott egy kétnapos kempingezést beiktatni a világ második legnagyobb jégtakaróján, Kangerlussuaq környékén.
Wales: séták a vad természetben
A fenntarthatóságot az elsők között törvénybe iktató ország megújult vasúthálózatának köszönhetően került fel a listára. Wales növeli a "bolygóbarát lehetőségeket" a természet felfedezéséhez, így például a vasúti fejlesztések jóvoltából 2025 elejére elérhetőbbé válik a távoli Pembrokeshire Nemzeti Park.
A jövő élelmiszereiből kaphatunk ízelítőt a St Davids melletti Dr. Beynon's Bug Farmon, de ez a kutatóközpont és természetvédelmi terület ad otthont a Grub Kitchennek is, ami az Egyesült Királyság első, ehető rovarokkal foglalkozó kávézója. Ott megismerkedhetünk a fenntartható élelmiszerekkel, míg a bátrak elrágcsálhatnak egy tücsök-sütit.
Portugália: hosszú csatangolások
A spanyolországi Santiago de Compostelába vezető epikus zarándoklathoz Portugáliából is rá lehet csatlakozni. A 620 kilométeres Portugál út (Caminho Português de Santiago) egy festői szépségű ösvény, ami gyalog vagy kerékpárral is teljesíthető.
A rajtvonalat Lisszabonban jelölték ki, a meglehetősen hosszú út pedig román kori templomok, festői folyók és ősi falvak mellett vezet el. Útközben helyiek által üzemeltetett albergue-kben tölthetjük az éjszakát, hagyományos éttermekben vacsorázhatunk, és bejárhatjuk azokat a kisvárosokat, amelyek az utóbbi években nehéz napokat élnek meg, mert lakosaik inkább a nagyvárosokba áramlottak.
Balti államok: meditálás a zöldben
A balti országokban olyan túraösvényeket találni, amelyek teljesítése "Európa leghosszabb meditációs gyakorlatát" jelentik. Az utazási szakértők ajánlása szerint érdemes ellátogatni a régió homokdűnéihez, folyóihoz és tavaihoz, ahol felfedezhetjük belső énünket.
Irány Észtország a zordabb tájakért, Litvánia a Kúriai-szoros lágy homokjáért, Lettország pedig a Gauja folyó letaglózó erdős völgyeiért!
Bár a nyár mindig vonzó, de a kisebb tömeg, a kellemesebb időjárás és a fenntarthatóság jegyében érdemes szezonon kívül – tavasszal vagy ősszel – is meglátogatni a Budapestről repülővel egy isztambuli átszállással elérhető Bodrumot.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
nagy sztori | legjobb | utazás | tippek | szempont | fenntarthatóság
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!