Ettől a kínzó érzéstől félünk egyre többen, amikor elutazunk valahová

Egy kutatás szerint az utazók több mint egyharmada nehezen hagyja hátra a napi feladatait a nyaralása idejére. A felmérésben részt vevők többsége azzal az állandó nyomással szembesül, hogy figyelnie kell az okoseszközeire - hetvenhárom százalékuk konkrétan aggódik amiatt, hogy üzenetekről marad le, ha nem ellenőrzi a telefonját. Ez a nyugtalanság veszélyeztetheti a nyaralás minőségét.

– A pandémia utáni távmunka elterjedése még inkább súlyosbította a munkaeszközökkel történő állandó kapcsolatot, mivel a munkahelyi és a magánélet közötti határok továbbra is elmosódnak – mondta Todd Handcock, az utazással és biztosítással foglalkozó Collinson globális kereskedelmi igazgatója.

A bizonyos kínzó érzést, amely az utazókat az eszközeikhez kötve tartja, kikapcsolástól való félelemnek (fear of switching off), avagy FOSO-nak nevezték el. Ismerősen hangozhat, mivel hasonlít a FOMO-hoz, vagyis a élményből kimaradás félelméhez (fear of missing something).

Nem is olyan egyszerű kikapcsolni

– A látogatók nyüzsögtek és fényképeztek, miközben én voltam az egyetlen, aki a telefonjával volt elfoglalva, és próbált egy csendes sarkot találni a hívásfogadáshoz – mondta egy külföldi útjáról Jasper Chan turista a CNBC Travelnek. Dr. Cortney Warren okleveles klinikai pszichológus úgy írja le a FOSO-t,

mint azt az élethelyzetet, amikor az emberek szeretnének ugyan pihenni, de nehezen tudnak elszakadni a mindennapi kötelezettségek alól a pillanat megéléséhez.

– Ma már a világ több mint fele jelen van a közösségi médiában. A felnőttek többsége naponta legalább egy platformot ellenőriz, ez pedig függőséget okozhat – mondta Warren a CNBC-nek. A pszichológus úgy véli, a mindennapok felgyorsult tempójában nem biztos, hogy könnyű feladat félretenni az elektronikus eszközöket és elmerülni a jelenben, különösen utazás közben. – Az utazás önmagában is stresszes lehet, hiszen kikerülünk a megszokott rutinból, és otthon is történhetnek olyan események, amelyek igénylik a figyelmünket – tette hozzá.

Egy felmérés szerint a FOSO a fiatalabb utazók körében elterjedtebb.

A Z generációba tartozó 18-27 éves válaszadók ötvenegy százaléka vallotta be, hogy utazás közben rendszeresen ellenőrzi a munkahelyi üzeneteket, ami jóval meghaladja a baby boomerek (59-77 évesek) arányát, akiknek csak huszonkilenc százaléka teszi ezt meg.

– Ennek oka, hogy a baby boomerek már jóval azelőtt felnőtté váltak, hogy az ilyen szintű technológia és a közösségi média megjelent volna a színen – magyarázta Tovah Klein, a Barnard College adjunktusa. A fiatalabbak a csúcstechnológián nőttek fel, tehát nagyobb valószínűséggel vannak állandóan kapcsolatban.

A határvonal kijelölése

Akadnak viszont, akik határozottabban állnak a "nem dolgozom a nyaralás alatt" témához.

Tan De Xun, egy szingapúri szoftvercég értékesítési munkatársa például amikor a tengerentúlon tartózkodik, a navigációs feladatokat leszámítva egyáltalán nem nyúl a telefonjához. – Egyértelműen meghúzom a határvonalat. Semmi nincs a telefonomon, ami a munkával kapcsolatos –  mondta a CNBC-nek.

Az első számú probléma, ami sokaknál előfordul, hogy az üzleti alkalmazásaikat (Teams vagy Outlook) felpakolják a (nem céges) telefonjukra. Ezzel együtt megjegyezte, hogy a munkája lehetővé teszi számára azt a luxust, hogy teljesen ki tudjon kapcsolni, és csak akkor foglalkozik a feladataival, amikor véget ér a szabadsága.

Persze nem mindenki ilyen szerencsés.

A már említett Jasper Chan jogi tanácsadóként dolgozik. Elmesélte, hogy korábbi munkahelyén valamennyi eszközén hozzáférhetett a céges e-mailjeihez, és amikor csak ideje engedte, ellenőrizte és jóváhagyta a dokumentumokat, sőt, ha kellett, még a szabadsága alatt is tartott zoom-értekezleteket. – Egyes határidők szűkösek és következményekkel járnak. Én csak egy fogaskerék vagyok a gépezetben, és ha a válaszaim késnek, az mindenki más munkájára hatással lesz – mondta.

Elmondása szerint az állandó készenlét hozzájárult ahhoz, hogy képtelen volt letenni a munkát. Ha tényleg keményen el akarna szakadni, szigorúbban kellene kijelölnie a határait.

– Néhányan úgy találhatják, hogy a FOSO segíthet motiváltnak és produktívnak maradni, még akkor is, ha szabadságon vannak, míg mások egyszerűen túl stresszesnek tartják ezt az egészet – foglalta össze a jelenséget Todd Handcock.

Itt pedig Peter Drummond, a SITA légi közlekedési informatikai szolgáltató poggyászosztályának vezetője elmondta, miért érdemes mindig valami egyedi dolgot is betenni a feladott poggyászba.

(Forrás: CNBC, fotók: Getty Images)

kikapcsolás | pihenés | félelem | foso | utazás | okoseszköz

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom