Feküdj a földre, és csak figyelj! – Csillagösvények Magyarországon

Úgy hangzik, mintha csak egy sci-fi alcíme lenne, de létezik a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség (International Dark-Sky Association – IDA), mely 2001 óta hivatalosan is azzal foglalkozik, hogy összeszedi mindazokat a helyeket, ahol a fényszennyezés olyan kis mértékű, hogy zavartalanul lehet kémlelni az éjszakai égboltot. Emellett ismeretterjesztő, felelős világításpolitikai megoldásokkal is foglalkozik. Magyarországon három hivatalos "csillagoségbolt-parkot" regisztráltak. A Bükkben, a Hortobágyon és a Zselicben. 

Külön öröm, hogy Európában másodiknak, a skót Galloway Forest Park után a Zselici Csillagpark kapta meg a minősítést. Többféle kategóriát hoztak létre, a nemzeti parkoktól egészen a privát, tudományos munkára használt helyekig. Az IDA hivatalos honlapjára rengeteg olvasnivalót töltöttek a fényszennyezéssel kapcsolatban, és sok hasznos tippet kaphatunk a témában, akár makrokörnyezetünk felelős, kíméletes megvilágítására is. Egy listán és térképen pedig azokat a minősített helyeket találjuk, ahol az égbolton – tiszta idő esetén – a legcsodásabb a műsor.

A Zselici Csillagpark csillagvizsgálójában egy 40 centiméter átmérőjű távcsőbe is belekukkanthatunk a szervezett túrák közben. Az éjszaka is bejárható tanösvények mellett csillagászati bemutatókhoz lehet csatlakozni, a 25 méter magasban lévő kilátóból pedig tényleg egyedülálló a látvány, ha nincsenek felhők az égen, a Badacsonyig ellátni (ez légvonalban körülbelül 80 kilométeres távolságot jelent). A park területén található a Ropolyi-tó, partján főleg az augusztusi csillaghullások időszakában rezzenéstelenül várakoznak a fotósok, hogy a víztükörrel játszva még látványosabb fotókat készíthessenek.

Nehéz ilyet lemérni, de míg egy városban az égre feltekintve olyan tucatnyi csillagot látni, az agglomerátumban lehet, hogy eléri a százat, addig a Hortobágyi Nemzeti Park területén több mint kétezer fénypontot érzékelnek éjszakánként.

Nemcsak a Tejút szalagja rajzolódik ki, de megfigyelhetjük az úgynevezett "állatövi fényt" is, ami nem más, mint egy piramist formázó fényhíd.

A Naprendszer egészét kitöltik az apró porszemcsék, és erről az interplanetáris anyagról visszaverődik a Nap fénye. A trópusokon lehet a legmarkánsabban kivenni a jelenséget, de szerencsére a Hortobágy csillagos égboltjára is visszajáró vendég, különösen a tél végén (február-március) napnyugta után, és szeptember-októberben napfelkelte előtt.

A legfiatalabb csillagpark a Bükkben található, ők 2017-ben szerezték meg a minősítést. A Nemzeti Park területén megannyi pont van, ahonnan jól megfigyelhető az éjszakai, szinte kupolaszerűen meghajló, fényszennyezettségtől mentes égbolt. A csillagda, vagyis megfigyelőközpont építése jelenleg is folyamatban van Répáshután. Előre bejelentkezve és egyeztetve általános csillaglesre, meteorzápor idején tartott túrán, holdfogyatkozás kémlelésen is részt vehetünk. Kalandoroknak mintegy 18 pontos térképet készítettek a legjobb szpotokat feltüntetve, a Szalajka-réttől Bélapátfalváig.

(Fotók: Unsplash)

csillagos égbolt | hortobágy | fényszennyezés | magyarország | bükki nemzeti park | égbolt

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom