Nálunk az adventi koszorú, míg van, ahol a koszorú-ajtódísz az elterjedtebb. De vajon milyen gyökerei vannak a kör alakú dísz használatának?
Nagyon úgy tűnik, hogy a koszorúkat eredetileg fejdíszként viselték, elsők között a Perzsa Birodalomban, ahol szövetből készült, ékszerekkel díszített diadém formájában hordták a hatalom és tekintély jelképeként. Az egyiptomiak virágból készült koszorúkat viseltek, míg a rómaiak olajfalevélből és babérből készült fejdíszt adományoztak azoknak, akik kivételes teljesítményeket mutattak fel, például költőknek, sportolóknak, harcosoknak, és persze a császárok sem maradhattak ki ebből a trendből.
Az ajtóra is a rómaiak kezdtek először koszorúkat akasztani a győzelmek jeleiként, majd náluk vált az ünnepek dekorációs kellékévé is az ikonikus tárgy.
A decemberi napforduló, vagyis a mai karácsony környékén (december 17-től) ünnepelték a szaturnáliát, ami jó alkalom volt a koszorúk ajándékozására.
Amikor a keresztény egyház „újrahasznosította“ a pogány hagyományokat, átmentette a koszorút is, de új jelentéssel ruházta fel: a kör formáját az örök élet szimbólumának tekintették, mely egyben Isten végtelen szeretetét is jelképezi. Egy másik értelmezés szerint a koszorúk alapanyagául gyakran szolgáló magyaltölgy piros bogyói és tüskés levelei a Jézus által viselt töviskoronára és a kiserkenő vércseppekre emlékeztetnek.
Innen már csak egy lépés volt az adventi koszorú, amelyet, úgy tudni, először a németországi evangélikusok készítettek el a 16. században. A hagyomány ugyanakkor egy 19. századi evangélikus lelkészről, Johann Hinrich Wichernről is megemlékezik, aki az általa alapított hamburgi Rauhen Haus gyermekotthonban gyertyagyújtással jelölte az adventi időszak napjait. Erre a századra az adventi koszorú már Európa katolikus részeire is elterjedt, mára pedig vallástól függetlenül találjuk meg a legelterjedtebb karácsonyi dekorációk között.
Persze, nemcsak a dekorációk segíthetnek abban, hogy karácsonyi hangulatba kerülj, hanem egy kis sütögetés, esetleg meditáció is jól jöhet az év végi felfordulásban.
(Forrás: The Mayor, képek: Getty Images)
történet | koszorú | fejdísz | karácsony | adventi
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!