Az Európai Unió két díjat hozott létre azért, hogy elismerje azokat a városokat, amelyek a legtöbbet tesznek a fenntarthatóságért.
Az Európa Zöld Fővárosa-díjat évente egyetlen nagyobb város kapja, az Európai Zöld Levéllel pedig két kisebb, 20-99 ezer lakosú település teljesítményét díjazzák. Az elismerés rávilágít mindarra, amit a városok a fenntarthatóság terén már elértek, de a még meg nem valósult terveket is számításba veszik.
Az idei zöld fővárosok versenyét, vagyis a 2024-es címet a dél-spanyolországi Valencia kapta a szardíniai Cagliarit megelőzve.
A spanyol település Európa legnagyobb városi parkjával, a Turia parkkal büszkélkedhet, és folyamatosan fejleszti a zöld infrastruktúráját. Lakosságának 97 százaléka él valamilyen zöld terület háromszáz méteres körzetében, emellett a város a levegőminőség javítása és a természeti ökoszisztémák helyreállítása iránti elkötelezettségét is bizonyította, például a Devesa dűnék és egyes vizes élőhelyek megőrzésével. Programot indított ugyanakkor az egészségesebb, fenntartható és inkluzív élelmiszertermelés ösztönzésére is. A díj mellé 350 ezer euró is jár a további zöld intézkedésekre.
A Zöld Levél-díjat, melyért egy erdélyi város is ringbe szállt, a dániai Helsingør és Velenje, Szlovénia ötödik legnagyobb városa nyerte el, melyek 75 ezer eurót kapnak környezetvédelmi erőfeszítéseik finanszírozására.
Helsingør hatékonyan mérsékli az energiaválság hatásait az épületek energetikai felújításával, a fűtőanyag-források megváltoztatásával és kerületi távfűtési rendszerek kialakításával.
Átalakították emellett a szennyvízelvezető-rendszert, hogy külön gyűjtsék az esővizet és a szennyvizet.
A szlovéniai Velenje, mely egykor a lignitbányászatra épült és emellett a Gorenje háztartásigép-gyártó cég székhelyeként ismerheti a világ, szeretné kivezetni az életéből a szenet és új munkalehetőségeket teremteni a zöld szektorban.
Mottója „a feketétől a zöldig és ragyogóig“. Velenje volt az első szlovén város, amely szelektív hulladékgyűjtési rendszert vezetett be, és azóta is fejleszti a hulladékgazdálkodását.
Egy-egy felhagyott bányából válhat népszerű kirándulóhely vagy akár stílusos katalógushelyszín, a ráépült városból pedig néha kísértettanya lesz.
(Forrás: TimeOut, European Commission/Environment, képek: Getty Images)
Elsinore | fenntarthatóság | környezetvédelem | Velenje | valencia | európa zöld fővárosa
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!