Az Education First (EF) nevű globális oktatási vállalat minden évben összeállít egy listát, amelyen az angolul legjobban és legrosszabbul beszélő országokat rangsorolja.
Az összesítés alapját a cég standard angol tesztjein részt vevő 2,2 millió felnőtt eredményei adják, amelyek alapján mind a 113 résztvevő ország maximum nyolcszáz pontot kaphat.
Ahogy 2022-ben, úgy most is Hollandia végzett az élen 647 ponttal. A második Szingapúr, a harmadik Ausztria lett, a következő három helyen pedig a skandináv országokat, Dániát, Norvégiát és Svédországot találjuk. Ezután Belgium, Portugália, Dél-Afrika, Németország, Horvátország és Görögország következik, mind „nagyon magas“ szintű nyelvtudással.
A következő kategóriát a magas szintű nyelvtudás képviseli, ahol Magyarország is található, a világranglista tizenhetedik helyén.
Lengyelország, Finnország, Románia és Bulgária előzi meg, utána pedig Európából Szlovákia, Litvánia, Luxemburg, Észtország, Szerbia, Csehország és Svájc következik.
Európa legnépszerűbb, neolatin nyelveket beszélő turisztikai célpontjai némi lemaradásban vannak a közepes angoljukkal: Franciaország például 2021-ben még a 31. helyen állt magas szintű nyelvtudással, most viszont már csak a 43. Olaszország és Spanyolország 535 pontja a 35. helyre volt elég. Grúzia és Fehéroroszország is megelőzte őket a 32. és 33. helyen, a közepes kategóriában pedig még Moldova (35.), Albánia, Oroszország, Ukrajna és Örményország (48.) áll. Törökországban (66. hely) és Azerbajdzsánban (83. hely) az alacsony szintű nyelvtudás a jellemző.
Az EF azt is megfigyelte, hogy a kontinens angol nyelvtudása idén visszaesett, bár általánosságban az európai országok hosszú távon javuló tendenciát mutatnak.
Az angol anyanyelvűek ugyanakkor messze lemaradnak a második nyelvtudás terén. Az Európai Bizottság 2018-as adatai szerint az Egyesült Királyságban a 15-30 éveseknek mindössze 32 százaléka tud magabiztosan két vagy több nyelven írni és olvasni, míg az uniós átlag nyolcvan százalék. A teljes lista az EF oldalán található.
Itt pedig az derült ki, hogy milyen véleménnyel vannak a magyar nyelvről ír és brit tanulók.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images, Unsplash)
angol | Európa | nyelvtudás | nyelvtanulás | nyelv | magyarország
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!