John Fitzgerald Kennedy minden vakációján előszedte, Salvador Dalí két ecsetvonás közti pihenőjében kapta föl, Pablo Picasso benne dolgozott, Alain Delon és Don Johnson pedig filmvászonra vitte. Az espadrilles még jó darabig nem fog kimenni a divatból.
Katalóniában és Baszkföldön szinte beleolvadt a kultúrába a Pireneusokból származó, általában lapos talpú cipő, melynek felső részét lélegző anyagból, pamutvászonból és jutafonalból készítik, majd a kötélhez hasonlóan fonják.
A legrégebbi espadrilles-ok meglehetősen kezdetleges darabnak tűntek a maiakhoz képest – négyezer évvel ezelőtt vászonfűzővel erősítették a bokához, és jellemzően katonák vagy szerzetesek hordták.
A 13. században megjelentek a mai formájára emlékeztető pillanatai, és már nem csak házilag készítették, hanem az otthoni műhelyeket elhagyva gyárakba került át a munkafolyamat profi espadrilles-gyártók és varrónők szorgos kezei alá.
Az 1800-as években teljes iparág épült rá: évente például fiatal nők, vagy ahogy akkoriban őket nevezték, a "hirondelles"-ek százai hagyták ott a szülőfalujukat, hogy a nagyvárosban szerencsét próbálva végigcsináljanak egy-egy varrószezont. Ekkor már mind a férfiak, mind a nők körében nagy kedvencnek számított (a francia eredetű espadrilles szó egyébként spárgatalpú vászoncipőt, tornacipőt jelent).
A modern espadrilles az 1940-es években az Egyesült Államokban bukkant elő, később az 1948-as Key Largo című filmben Lauren Bacall viselt ilyen vászon példányt.
A cipő az 1950-es években kopogtatott be a mainstream ajtaján a legendás francia divattervezőnek, Yves Saint Laurent-nek köszönhetően. Az ikonikus divatfigura a szalaggal és masnival feldíszített, magas sarkú, nőiesített dizájnerdarabja egy csapásra a filmcsillagok kedvence lett.
Ki ne emlékezne a nyolcvanas évek egyik kultsorozatára, a Miami Vice-ra?! A nálunk is futott epizódokban a színes zakó, póló és espadrilles outfitben parádézó Ricardo Tubbs és Sonny Crockett, azaz Don Johnson és Philip Michael Thomas nyomozópárosa nem csak ügyeket oldott meg, és rabolt el női színeket, hanem divatot is teremtett.
Eredetileg különleges alkalmakra tervezték, de napjainkban már nem kötik semmilyen szabályhoz a viselését.
Illetve egyhez mégis: tilos zoknival hordani.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: therake.com)
cipő | történet | Miami Vice | vászon | divat | nyár
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!