Erre indulj, ha belevetnéd magunkat a kortárs építészet remekműveinek felfedezésébe.
Barcelona
Barcelonáról a legtöbb embernek talán Gaudí és a Sagrada Família jut eszébe, de a városban ezen túl is van építészeti élet. Érdemes például útba ejteni Mies van der Rohe és Lilly Reich Pavellóját is, amelyet az 1929-es Világkiállításra terveztek. A modernista épületet 1980-ban felújították, minimalista formavilága olyan izgalmas anyagokat rejt, mint a márvány, a vörös ónix és a travertin.
Emellett olyan gyöngyszemekben gyönyörködhetünk, mint Jean Nouvel Torre Glòries-e (ami régebben Torre Agbar néven volt ismert), a svájci Herzog & de Meuron El Fòrumja és Frank Gehry aranyhala.
Érdemes elsétálni az EMBT által tervezett Mercat de Santa Caterinához, Norman Foster távközlési tornyához, a Torre de Collserolához, és vetnünk egy pillantást Santiago Calatrava olimpiai lángjára, valamint Richard Meier egyik legnépszerűbb épületére, a Kortárs Művészeti Múzeumra, amit sokan Mondrian világához hasonlítanak.
Bázel
Bázelbe többek között olyan egyedi irodaépületek csábítják az embert, mint a Mario Botta által tervezett Nemzetközi Fizetések Bankja vagy Richard Meier Euregio-székháza, de számost alkotást lelhetünk fel ott a már említett Herzog & de Meuron-tól is.
Innen nem messze, a németországi Weil Am Rheim-ban található a Vitra Campus, ahol többek között Frank Gehry, Zaha Hadid, Alvaro Siza és Tadao Ando mutatkoznak be.
A francia határ melletti Ronchampban Le Corbusier Chapelle de Notre-Dame du Haut-ja üdvözli az arra járókat.
Párizs
Ha már itt tartunk: Le Corbusier-rajongóknak kihagyhatatlan úti cél Párizs, és ha az építész nyomába erednének, kezdhetik a Villa La Roche-al és a Villa Jeanneret-vel, ebédre beugorhatnak a Hôtel Molitorba, ahonnan a szálloda szecessziós uszodájára látni, délután pedig útba ejthetik az Ozenfant-házat, a Svájci Pavilont, a Maison Planeix-t és az Üdvhadsereg hostelét.
Az építész a világörökségi Immeuble Molitor-ban, a világ első olyan társasházában lakott, amelyet teljesen üvegezett homlokzat borít.
Stúdiója és penthouse-lakása az épület felső két szintjén kapott helyet.
A Párizstól vonattal elérhető Poissy-ben találjuk az alkotó sokak szerint főművét, a Villa Savoye-t, de azért ne feledjük, hogy létezik Párizsban is építészet Le Corbusier munkásságán túl. Nouvel Arab Intézetét, Perrault Nemzeti Könyvtárát, valamint Renzo Piano és Richard Rogers Pompidou Központját is érdemes felvenni a listára.
Helsinki
Helsinki szintén bőkezűen bánik az építészet rajongóival, akik számos, különböző korszak örökségét fedezhetik ott fel a szürke gránitkőből készült, zöld árnyalatú réztetővel borított, romantikus stílusú Nemzeti Múzeumtól (Kansallismuseo) a skandináv klasszicizmust megtestesítő Yrjönkatu Úszócsarnokig.
Aki ott jár, annak érdemes útba ejtenie az apró Sziklatemplomot (Temppeliaukiót), amelyet Timo és Tuomo Suomalainen tervezett 1969-ben és a K2S Architects ökumenikus kamppi kápolnáját, amely egy óriási fatálra emlékeztet.
A Töölö negyedben található Oodi könyvtár minden bizonnyal mércéül szolgál a jövő könyvtárai előtt nemcsak formavilága, hanem a benne található funkciók miatt is: kávézó, étterem, mozi, sőt, még 3D-nyomtató szoba is várja a látogatókat. A várostól néhány órás autóútra, Noormarkkuban található Aino és Alvar Aalto 1939-ban épült Villa Maireája.
Antwerpen
A város egyik legnépszerűbb látnivalója a MAS múzeum, melyet Neutelings en Riedijk holland építész tervezett.
A tíz vöröshomokkő-tömbből és hullámzó üvegfalakból álló épület azt a benyomást kelti, mintha hullámokon néznénk keresztül, a múzeumhoz tartozó MAS Boulevard panorámaterasszal és két Michelin-csillagos Zilte étteremmel merít el a városi élet szépségeiben.
A városon kívül található Kanaal negyed – amelyet Axel Vervoordt építész és belsőépítész tervezett – a dizájn szerelmeseinek zarándokhelye.
Vincent van Duysen lecsupaszított hátú, kortárs dizájnja Antwerpen egész területén megtalálható. Nézze meg étterem-koncepcióját, a Graanmarkt 13-at (nagyszerű ételek), és vessen egy pillantást a Hotel Augustba, amely egy egykori kolostorban található. A Hotel Julien egy másik van Duysen épülete. Az antwerpeni Maison Guiette, Le Corbusier egyik „fehér villája”, az építész első megbízása volt Franciaországon kívül, és az 1950-es évek klasszikusa.
Itt megismerheted az építészt, aki „új Athén” szellemében alakította ki Ljubljana modern városképét, itt pedig tizenkét építészeti projektet mutatunk, ami lenyűgöz minket 2022-ben.
(Forrás: Lonely Planet, képek: Unsplash, Wikimedia Commons)
barcelona | város | antwerpen | úti cél | nagy sztori | építészet
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!