A Pernod Ricard számára készült létesítménynek az Emei-hegy adja a hátterét és csordogáló patak a szomszédja.
Hatalmas whisky gyár épült a kínai Szecsuán tartományban, az Emei-hegy szomszédságában. A monumentális épületet a sanghaji Neri&Hu stúdió tervezte. A Shan-Shui névre keresztelt létesítmény egy pazar, tizenhárom hektáros területen fekszik, melyet látványos hegyvonulatok és egy kanyargós patak vesz körül.
A tervezők célja az volt, hogy egy olyan épületet alkossanak meg, amely a természet kincseit ünnepli és egyben újraalkotja azt a világot, amiben élünk. A shan, vagyis a hegy és a shui, azaz a víz kettőse járta át a koncepciót. Míg előbbi az állandóságot képviseli, utóbbi az átalakulást hivatott szimbolizálni.
Miközben a két elem látszólag ellentétes, mégis tökéletesen kiegészítik egymást.
A whisky gyártó területek a telephely északi oldalán kaptak helyet három épületben. Egymással párhuzamosak, csodálatosan beleolvadnak a tájba, a tetőket pedig újrahasznosított agyagcserepek borítják.
Maguk az épületek betonból készültek, a népies kínai építészet modern értelmezéseként szolgálnak. Falaik kőborítást kaptak, azokat az anyagokat használták fel, amelyeket a helyszínen a tereprendezés során kinyertek a talajból.
A gyárhoz két látogatóközpont is tartozik, az egyik kör, a másik négyzet alakú.
A formavilág szintén utal a kínai filozófiára, melyben a kör és a négyzet a mennyet, illetve a Földet szimbolizálja. A részben földbe süllyesztett, kerek élményépületet egy kupolás, vízlépcsős udvar veszi körül és öt földalatti kóstolóterem található benne.
Egy szoborra hasonlító, koncentrikus téglagyűrűből álló építmény pedig kilátópontként szolgálhat a látogatóknak, akik innen nemcsak az épület egészére látnak rá, de a környék csodálatos panorámájában is gyönyörködhetnek.
Az épületegyüttesben helyet kapott egy étkező és egy terasz is.
Az anyaghasználat során a helyszínen megtalálható elemekre fordították a figyelmet, így a beton és a réz mellett a fa és a kő is dominál, ugyanakkor utal a hely funkciójára is, hiszen a tölgyfahordókra és a réz lepárlóedényekre is utal.
(Forrás: Dezeen, fotók: Chen Hao)
whisky | gyár | dizájn | építészet | lepárló üzem | kína
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!