A perzselő hőhullámoktól kezdve a katasztrofális áradásokon át a gyakoribb és súlyosabb szélsőséges időjárási eseményekig az éghajlatváltozás már most pusztító hatással van a bolygóra. Az elkövetkező évtizedekben viszont még sötétebbnek tűnik a helyzet: ha a döntéshozók nem kezelik a globális felmelegedést, a dolgok sokkal, de sokkal rosszabbra fordulhatnak.
Vegyük például az UNESCO világörökségi helyszíneket. A szervezet nemrégiben kiadott hivatalos jelentése kiemeli,
hogy a világörökségi helyszíneken található gleccserek egyharmada 2050-re eltűnhet.
Ezen a listán a világ leghíresebb tájai is szerepelnek. Az amerikai Yellowstone és Yosemite gleccserei "nagy valószínűséggel" eltűnnek a következő harminc évben, akárcsak a Pireneusok (különösen a Mont Perdu) és a Dolomitok gleccserei.
Az UNESCO szerint a Kilimandzsáró gleccsereit, valamint az argentin Los Alerces Nemzeti Parkban és az új-zélandi Te Wahipounamu gleccsereit is az olvadás veszélye fenyegeti. Csak az UNESCO által védett gleccserek évente 58 milliárd tonna jeget veszítenek – és ezek csupán a bolygó gleccsereinek tíz százalékát teszik ki. Az olvadó gleccserek ráadásul komoly veszélyt is jelenthetnek, a lavináktól kezdve a tömeges árvizekig sok bajt okozhatnak. A gleccserek létfontosságú vízforrások, amelyek segítik az emberi közösségek, illetve az állatok élőhelyeinek gyarapodását is.
Mit tehetünk ez ellen? Jelenleg inkább a kár enyhítése jöhet szóba, de az UNESCO szerint egyetlen igazi megoldás létezik: a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése.
A jelentés szerint a Yosemite és a Dolomitok gleccserei szinte már el is pusztultak, de ahhoz, hogy a többi megmaradjon, a globális felmelegedést az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-fokon belül kell tartani.
Miután tavaly rengeteg hír szólt arról, hogy a glasgow-i COP26 karbonlábnyoma minden korábbi ilyen konferenciáénál nagyobb volt, köszönhetően 75 százalékban a nemzetközi járatoknak, a University College London kutatóinak csoportja Priti Parikh professzor vezetésével úgy döntött, szembesíti a résztvevőket az utazásukhoz kapcsolódó kibocsátásokkal.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images)
gleccser | látnivalók | pireneusok | eltűnnek | unesco | globális felmelegedés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!