Jó néhány olyan település található a nagyvilágban, melyek nagy részét vagy egészét elöntötte a víz, ennek ellenére bárki számára látogathatóak. Egészen különleges, és könnyen lehet, hogy megismételhetetlen élményt, illetve látványt kaphatunk, ha felkeressük ezeket a – legtöbbször víztározó építése miatt víz alá került – falvakat, városokat.
Kaljazin, Oroszország
1940-ben az Uglicsi-víztározó építése okozta a vesztét a 13 ezer lakosú Kaljazin kolostorának és óvárosának.
Az építkezés következtében a templom a torony kivételével víz alá került, építettek viszont köré egy kis szigetet. Utóbbin csónakkal ki lehet kötni, alkalmanként istentiszteletet is tartanak rajta.
Mediano, Spanyolország
Szintén egy víztározó miatt semmisült meg Spanyolországban csaknem egy teljes település.
Medianót 1974-ben árasztotta el az árvíz, de szerencsére néhány épület a mai napig megmaradt – köztük van a falu 17. századi harangtornya is.
Ontario elveszett falvai, Kanada
Tíz település veszett oda 1958-ban a kanadai Ontario tartományban a St. Lawrance Seaway építésekor. Aki szeretné megnézni a megmaradt romokat, annak alacsony vízállás esetén kell arrafelé repülnie – merthogy csak a levegőből látszanak.
Az emlékeket egy múzeum is őrzi.
Pavlopetri, Görögország
A világ legrégebbi elsüllyedt városaként ismert a Görögország déli partjainál máig ismeretlen okból eltűnt Pavlopetri.
A bronzkori kikötőváros mindössze három-négy méter mélységben pihen a Lakóniai-öböl fenekén.
A legkorábbi romok Kr. e. 2800-ból származnak, ám a városban mindmáig maradtak érintetlen épületek, udvarok, utcák, kripták, valamint több tucat sírüreg.
Sant Romà de Sau, Spanyolország
Manapság a vízállástól függ, lehet-e látogatni és egyáltalán látni a templomot.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Getty Images)
ontario | Kaljazin | látnivalók | víz alatt | Sant Romà de Sau | oroszország
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!