Nem igényel sorban állást, nem szükséges rászánni fél napot a beszerzésére, nem kell érte télikabátban tülekedni a plazában, és nem utolsósorban csomagolást sem feltétlenül kíván. A tökéleteshez közelítő karácsonyi ajándékot írtuk körül: az élményt. A megajándékozott fél ebben az esetben olyasvalamit kaphat, amit örökre el tud raktározni – a szívében. Legyen szó könnyű- vagy komolyzenei koncertről, újcirkuszról, netán operáról, felejthetetlen pillanatokkal gazdagodhat. Az sem elhanyagolható szempont, hogy nem csupán december 24-én kaphatunk érte csillogó szemekkel köszönetet, hanem akkor is, amikor vége annak a bizonyos előadásnak. Adunk hat élményötletet, melyek utolsó pillanatos ajándékként is megállják a helyüket.
Recirquel Újcirkusz Társulat: Párizs Éjjel
A Párizs Éjjel a harmincas évek perzselő varietévilágát tárja elénk, annak minden érzékiségével, bájával és tiltott vágyaival, felejthetetlenné téve az előadást. Lenyűgöző artisták, táncosok és zenészek keltik életre a korszak dekadens és fülledt erotikájú világát, felidézve a századelő párizsi lokáljainak vággyal teli és szerethető miliőjét.
A közönség a színpadon és annak közvetlen közelében elhelyezett asztaloknál foglal helyet. Az előadóművészek és a nézők közötti távolság eltűnik, könnyen előfordulhat, hogy éppen felettünk handstandoznak, vagyis állnak majd kézen az artisták az erre a célra kivitelezett, már cirkuszi kellékekké avanzsált bisztróasztalokon.
Az előadás jeleneteit egytől egyig Brassaï képei inspirálták, melyek a párizsi éjszaka egyedi és vakmerő pillanatait örökítették meg. A társulat alapítójával itt interjúztunk.
Mikor? 2020. január 7.
Hol? Fesztivál Színház
Voice Lab – az operától a beatboxig
Frauke Aulbert klasszikus képzettségű énekesnő, aki az operaéneklés mellett számos tradicionális és új keletű énektechnikát is elsajátított. Budapesti szólóestje repertoárjának három fő pillérét mutatja be. Ezek között találunk számára komponált – többek között beatbox technikákat is alkalmazó – új műveket, különféle szenzorok vagy más elektronikus eszközök használatával kiegészített performatív darabokat, illetve néhány olyan szólóénekhangra született kompozíciót, amelyek referenciaértékűen mutatják be, miként bővült a huszadik század második felében a színpadi vokális előadó-művészet eszköztára.
Az est vendége Bartha Márk zeneszerző, kétszeres magyar beatboxbajnok.
Mikor? 2020. január 10.
Hol? Fesztivál Színház
Chick Corea
Chick Corea negyedszer tér vissza a Müpába. Ez a tény egyenes arányban áll dzsessztörténeti jelentőségével és művészi termékenységével, amelynek köszönhetően szinte évente jelentkezik újabb fajsúlyos anyaggal.
Nem elég, hogy ez alkalommal Christian McBride és Brian Blade személyében olyan társak kísérik, akik külön-külön is megtöltenék a Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermet, további különlegesség, hogy a koncert első részében egy, a tizenöt éves Müpa felkérésére írt Corea-kompozíció csendül majd fel.
Mikor? 2020. március 24.
Hol? Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Tank and the Bangas
New Orleansból indulva hódította meg az amerikai közönséget, a csapat tagjai egy kötetlen és önfeledt közös zenélésen sodródtak egymás mellé, amikor 2011-ben egy open mic eseményen játszottak együtt. Annyira ráéreztek egymás energiáira, hogy nem sokkal később meg is alapították a zenekart. Első lemezüket 2013-ban adták ki, a bemutatkozó albumot már nagyra duzzadt rajongótábor várta. 2017-ben újabb mérföldkőhöz érkeztek: hatezer formációt megelőzve nyerték meg a National Public Radio Tiny Desk versenyét, ami a műsorvezető Bob Boilen szerint "lírai mélységüknek és sokszínűségüknek" volt köszönhető.
Második nagylemezük, a Green Balloon 2019-ben látott napvilágot, és korábbi dalaiknál is jobban tükrözi, hogy a csapat milyen sokféle zenét képes saját arcára formálni. Az együttes forntembere, Tarriona Tank Ball énekstílusa olyan, mintha személyében minimum három teljesen különböző előadó egyesülne. Hol slammerként, hol dzsessz- vagy soulénekesként, hol rapperként formálja a szavakat, dalszövegei pedig akár egy avantgárd költészeti antológiában is megállnák a helyüket.
Mikor? 2020. április 8.
Hol? A38 Hajó
Ji zongorakoncertje
A káprázatos tehetségű zongorista Bach Goldberg-variációinak előadásával nyűgözte le 2019-ben a Budapesti Tavaszi Fesztivál közönségét. "Friss, excentrikus és intenzív, folyamatosan meglepetéseket tartogat a hallgatónak" – írta a koreai származású pianista Bach-felfogásáról egy elemzője. Ji ezúttal Beethoven kultikus zongoraműveivel tér vissza a Zeneakadémiára, olyan művekkel, melyek már önmagukban is excentrikusak, intenzívek, és folyamatos meglepetéseket tartogatnak.
Igazi ziccer egy olyan előadó számára, mint Ji, aki minden idők legifjabb zenészeként, tízéves korában nyerte meg a New York-i Filharmonikusok fiatal művészek számára meghirdetett versenyét, 2012-ben pedig a Young Concert Artists meghallgatásáról hozta el az első díjat.
Mikor? 2020. április 13.
Hol? Zeneakadémia
Kristine Opolais áriakoncertje
Az elmúlt évtized egyik legfényesebb énekes csillaga, a lett Kristine Opolais a világ legnevesebb operaházainak rendszeres vendége, különösen közel áll hozzá Puccini operahőseinek világa. Játszott már a bécsi Staatsoperben, a berlini Staatsoperben, a milánói Teatro alla Scalában, a Zürichi Operaházban, a londoni Covent Gardenben és a New York-i Metropolitan Operában. New York-i alakításait – a Metropolitan közvetítései révén – a világ operarajongói is jól ismerhetik. Egy kivételes történelmi tett is kapcsolódik a nevéhez, 2014-ben mindössze tizennyolc óra különbséggel debütált két szerepben. Szoros kapcsolat fűzi a Covent Gardenhez is, a 2018/2019-es szezonban a Tosca címszerepét énekelte, aminek kapcsán a The Telegraph beszámolója „napjaink vezető Puccini-szopránjának” nevezte.
A világ legelismertebb karmestereivel és zenekaraival fellépő énekesnő koncertezett már a Salzburgi Ünnepi Játékokon, a BBC Promson, a Tanglewood Fesztiválon, a bécsi Musikvereinban és a Carnegie Hallban.
Mikor? 2020. április 13.
Hol? Müpa
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Müpa)
ajándék | müpa | párizs éjjel | Beatbox | vági bence | Tank and the Bangas
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!