Mindentől távol, a Dél-Atlanti-óceán kellős közepén, egy aktív vulkán lábánál fekszik a Viktória királynő fiáról elnevezett város.
Tristan da Cunha vulkanikus szigete a dél-Atlanti-óceánban található Dél-Afrika és Dél-Amerika között, előbbitől 2816, utóbbitól 3360 kilométerre. Nem véletlen, hogy fő- és egyben egyetlen városa a világ legelszigeteltebb településeként hivatkozik magára.
Edinburgh of the Seven Seas-t (Hét tenger Edinburgh-ját) Viktória királynő második fiáról, Edinburgh hercegéről nevezték el, miután 1867-ben meglátogatta.
A brit tengerentúli területre nem egyszerű eljutni: csak hajóval lehet megközelíteni, amire leginkább Fokvárosban érdemes felszállni, az út pedig hat napig tart. A menetrend viszont meglehetősen hektikus, van, amikor havonta többször indulnak járatok, de az is előfordul, hogy egy hónapig egyáltalán nem közlekednek. A szigetet több, Dél-Afrikából az Antarktiszra tartó út is érinti.
Aki ellátogatna ide, annak érdemes már egy évvel korábban elkezdeni az utazás szervezését, melynek első lépéseként a sziget kormányzatától kell e-mailben engedélyt kérnie, leírva, hogy miért szeretne odautazni.
A szigeten jelenleg 232-en élnek, nagyrészt az első telepesek leszármazottai, de huszonöt kutató is állomásozik itt, akik a különleges állat- és növényvilágot tanulmányozzák.
Három különböző albatroszfaj őshonos itt, de az állományukat a tojásaikat elpusztító egerek fenyegetik. A rágcsálók elszaporodása akkora problémát jelent, hogy a szigetlakók minden évben egy külön napot szentelnek csak az egérirtásnak.
A lakók egyébként elsősorban rákexportból élnek, és saját maguknak termelik meg az élelmiszert, melynek nagy részét a krumpli adja.
Emellett minden családnak lehet négylábú haszonállata, de csak egy. A korlátozásra azért van szükség, mert kevés a terület (a sziget negyven százaléka védelem alatt áll), de szeretnék elkerülni a túllegeltetést is.
A szigetlakók úgy élnek itt, mint egy hatalmas, családias közösség (mindössze kilenc különböző vezetéknév fordul elő). Ha valaki nagyobb állatot ejt el, megosztoznak rajta, és ha valakinek gond adódik a házával, mindig akad, aki befogadja és segít a javításban. A közbiztonság annyira jó, hogy az emberek nem is zárják az ajtókat.
A turistákat a lakók a saját otthonaikban látják vendégül, de a hagyományos Nádfedeles Múzeum vendégházában is megszállhat egy éjszakára két fő, akik teát, kávét, tejet, cukrot, gyertyát, hálózsákot és egy hagyományos tristan-i főtt ételt is kapnak.
A településen minden olyan alapvető dolog megtalálható, ami egy kisvárosban elvárható: szupermarket, bár, internetkávézó és buszmegállók. A turistáknak amellett, hogy belekóstolhatnak ebbe a nem mindennapi életformába, a máig aktív vulkán megmászása jelenti a fő vonzerőt. A tűzhányó egyébként utoljára 1961-ben tört ki, és akkor evakuálni is kellett a lakosokat, de a veszély elmúltával sokan visszatértek ide.
Ez a tiltott sziget, ahova száz év óta csak egy család léphet be szabadon a katonaságon kívül, nem olyan messze található a szárazföldtől, akárcsak az Arany-szigetek, ahol nincsenek autók,a kultúra pedig mezítláb érkezik.
(Forrás: Insider, képek: Getty Images)
legtávolabbi | atlanti-óceán | sziget | dél-afrika | Fokváros | Edinburgh of the Seven Seas
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!