Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint a világ élelmiszerválsággal nézhet szembe az ukrajnai háború miatt.
A kiszámíthatatlan időjárás, a klímaváltozás és a pandémia miatt az élelmiszerárak alapvetően is megemelkedtek, az Ukrajna elleni orosz invázió azonban a katasztrófa szélére sodorhatja a világ élelmezési rendszerét.
Az exporttilalom mellett a harcok is megnehezítik a gazdálkodók dolgát, akik az élelmiszer-termeléshez szükséges készletekhez sem tudnak hozzájutni.
A búza ára már most is az egekben, de ez csak a kezdet
A búza kétségtelenül az alapélelmiszerek kulcsfontosságú összetevője. A világ búzakészletének csaknem egyharmadát Oroszország és Ukrajna szállítja. A kikötők azonban zárva vannak, az infrastruktúra sok helyen nem működik, az ukrán gazdák pedig nem tudnak vetni a harcok miatt.
A búza ára már most is rekordmagasságban áll, azonban további drágulásra kell számítani. Információk szerint a két ország búzatermelésétől ötven ország függ, ezeken a területeken jelentkezhetnek elsőként a problémák.
A búza hiánya vagy áremelkedése azonban hatással van a többi alapvető élelmiszer, így a kenyér, a tészta és számos más gabonaféle árának alakulására is.
Korlátozásokat vezettek be az étolaj vásárlásával kapcsolatban
Ráadásul emellett Ukrajna és Oroszország adja a világ napraforgó-olajának 70-80 százalékát is. Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, az étolaj piacon már most is hiányok vannak, Spanyolországban több szupermarket már mennyiségi korlátozást vezetett be annak érdekében, hogy a készleteikből ne fogyjanak ki pillanatok alatt.
Azonban a napraforgó vetése áprilistól májusig tart, egy elhúzódó konfliktus pedig az idei termelést is alapvetően lehetetleníti el. Az étolajat pedig nemcsak a fogyasztók használják, hanem több élelmiszergyár is, így szükség van rá például a snack-ek előállításához.
Lesz takarmány az állatoknak?
A háborúban érintett két ország a világ negyedik és ötödik legnagyobb kukoricaexportőre is egyben, azonban a termény exportja ma nem lehetséges. A készlethiány a világ számos pontján lesz hatással a hústermelésre is, hiszen az élelmiszert takarmányként is felhasználják, ez pedig azt is jelenti, hogy a hús ára drámaian megemelkedhet majd.
A készletek kimerülésének veszélye pánikvásárlásra késztetheti a fogyasztókat, ez azonban csak tovább ront a problémán. A megoldás sokrétű, az azonban biztosnak tűnik, hogy az országok önellátása minden eddiginél jobban felértékelődhet a következő hetekben, hónapokban.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty Images)
kukorica | exporttilalom | import | ukrán | olaj | takarmány
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!