A becsült árának ötszöröséért talált gazdára a világ egyik legkülönlegesebb kézirata, ami betekintést enged az ikonikus fizikus elméjébe is.
Egy párizsi aukción rekordáron, 11,6 millió euróért, azaz nagyságrendileg 4,2 milliárd forintért kelt el az a kézirat, amelyen Albert Einstein általános relativitáselmélete olvasható. Korábban is volt két olyan kézirat a legendás tudóstól, amelyért gigantikus összeget fizettek, 2018-ban egy Istenről szóló levélért 2,4 millió eurót adtak.
A most eladott dokumentumot eredetileg két-három millió euróra becsülték.
Az ötvennégy oldalas kézirat 1913 és 1914 között készült Zürichben. Az 1919 előtti időszakból származó Einstein-kéziratok rendkívül ritkának számítanak, úgy tudni, ez a dokumentum is csupán a fizikus munkatársának, Bessónak köszönhetően maradt fenn. Mint ismert, a speciális relativitáselmélet után, amely 1905-ben a híres E=mc² képlet bemutatásához vezetett, Einstein elkezdett dolgozni az általános relativitáselméleten is, amelyet végül 1915 novemberében tettek közzé,
hogy aztán forradalmasítsa mindazt, amit korábban az univerzumról gondoltunk.
Az árverést szervező és lebonyolító Christie's szerint az elárverezett dokumentum az általános relativitáselmélet keletkezését feljegyző két fennmaradt kézirat egyike, mely alkalmas arra is, hogy betekintést nyújtson a 20. század legnagyobb tudósának elméjébe.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty Images)
einstein | licit | relativitás elmélet | árverés | kézirat
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!