Ezért hangzanak hasonlóan a káromkodások minden nyelven

Van valami, ami világszerte összeköti a szitokszavakat.

A legelterjedtebb szitokszavak nagyon hasonlóak a világ különböző tájain, legalábbis ez derül ki a londoni Royal Holloway Egyetem pszichológiaprofesszorai, Shiri Lev-Ari és Ryan McKay három tanulmányából.

A kutatás első körében héber, hindi, magyar, koreai és orosz anyanyelvű beszélőket kértek arra, hogy írják össze az öt-tíz leggyakoribb szitokszót, aminek eredményeként összesen 39 héber, 19 hindi, 27 magyar, 25 koreai és 31 orosz nyelvű káromkodást sikerült azonosítaniuk a tudósoknak.

Azt találták, hogy ezek

a szitokszavak a világ minden nyelvén kisebb valószínűséggel tartalmaztak úgynevezett approximáns mássalhangzókat,

amelyek lágyítják és „barátságosabbá“ teszik a szavakat. (Ezek olyan hangok, amelyek képzése során a hangképző szervek nem zárulnak össze, csak közelítenek egymáshoz.) Ilyen például az angol w vagy a spanyolban a szóközi b vagy v. A magyarban egyáltalán nincs ilyen mássalhangzó.

A következő részben további hat nyelven, arabul, kínaiul, finnül, franciául, németül és spanyolul gyűjtötték össze az ominózus kifejezéseket hasonló eredménnyel, a harmadik kutatásban pedig a durvább szavakat helyettesítő eufémisztikus, módosított változatok vizsgáltak, melyeket angolul minced oath-nak neveznek. (Magyarul ilyen például a kutya fáját vagy az iskoláját.) Hatvanhét ilyen kifejezés elemzése után – amelyek között nagy arányban fordultak elő angol nyelvűek – azt találták, hogy ezekben a változatokban nagyobb valószínűséggel fordultak elő az említett approximánsok.

Mint a kutatók az összefoglalójukban írták, „az eredmények azt mutatják, hogy nem minden hang egyformán alkalmas káromkodásra, és a hangszimbolika sokkal inkább áthatja ezt a területet, mint azt korábban gondolták, és az egyes fogalmak megjelölésén túl pragmatikai funkciókat is szolgál.”

Itt megnézheted, hogy milyen véleményen vannak ír és brit tanulók a magyar nyelvről.

(Forrás: Cracked, képek: Getty Images)

nyelv | kutatás | káromkodás | idegen nyelv

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom