Díjat nyert az elképesztően látványos terv, amely az óceánok szennyezésének csökkentése érdekében készült.
Lenka Petrakova még három évvel ezelőtt alkotta meg ambiciózus koncepcióját a világ egyik legnagyobb környezetszennyezési problémájának, az óceánokban úszó szemétszigetek felszámolásának megoldására.
A 8. kontinensnek nevezett terv lényege, hogy a víz felszínéről összegyűjti a műanyag hulladékokat, és újrahasznosítható anyagokra bontja azokat.
A cél egyértelmű: a hatalmas úszó állomás tisztább és fenntarthatóbb jövőt képzel el a tengeri környezet számára.
A koncepció számos rangos elismerést bezsebelt már, a közelmúltban pedig elnyerte a tenger építészetéért és innovációjáért járó nagydíjat is a Jacques Rougerie Alapítvány által indított versenyen.
Maga a szerkezet öt fő részből áll: gát, gyűjtőhelyiség, kutatási és oktatási központ, üvegházak és lakóhelyiségek is találhatók benne.
A gát a hulladék összegyűjtését és a megújuló energia kinyerését segíti elő. A hulladékot ezután szétválogatják, biológiailag lebontják és a gyűjtőterületen tárolják. A víztisztítás mellett Lenka Petrakova az úszó állomást kutatási célokra is használná, felhívva a figyelmet az óceáni ökoszisztéma kutatásának fontosságára.
Az úszó állomás önellátó, az egyes elemei tökéletes együttműködésben optimalizálják felhasználható energiát. Az ár-apályból nyert energiát a turbinák hajtására használják fel, az üvegházakon elhelyezett napelemek a víztározók fűtését, a víz párologtatását, sótlanítást, a szennyvíz megtisztítását segítik elő.
Ez is érdekelhet:
óceán | környezetszennyezés | vízszennyezés | design | környezetvédelem | fenntarthatóság
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!