Ez a három ínyencség könnyen eltűnhet a tányérról a jövőben

Az éghajlatváltozás világszerte közvetlen hatással van a mezőgazdaságra és az állattenyésztésre. Európában a parmezán, a camargue-i rizs, az espelette paprika, a kalamatai olívabogyó, a savoyai sajtok és az ibériai sonka csak néhány a helyi specialitások közül, amelyet a változó időjárás érint.

A termelők most olyan megoldásokon dolgoznak, amelyek megőrzik ezeket a helyi hagyományokat és termékeket.

Andalúziában kevés a makk

Andalúzia híres a legmagasabb minőséget képviselő "pata negra bellota" sonkájáról, amelyet öt évig pincében érlelnek, elérheti a nyolc kilogrammot is, ára pedig hétszáz euró (270 ezer forint) körül mozog.

A címke megszerzéséhez egy sertést legalább egy hektárnyi területen kell tartani, ahol makkal táplálkozhat.

De az aszálytól szenvedő tölgyek tavaly nem termettek elég makkot, ezért idén a gazdáknak két-három hektárt kell biztosítaniuk az állatoknak. De vannak, akik más megoldáson gondolkodnak, és többfajta a tölgyet ültetnek.

Savoyában nem nő a fű

A határ túloldalán lévő Franciaországban hasonló a probléma, a meleg miatt ugyanis nem nő a fű, harminc fok körüli hőmérsékletnél megáll a folyamat. Így kevés táplálék marad a teheneknek, ez pedig veszélybe sodorja a savoyai sajtokat, amelyeknél előírás, hogy a felhasznált tejnek füvön legeltetett tehéntől kell száraznia.

Tavaly huszonnyolc féle sajt kérte, hogy változtassanak az előírásokon a magas hőmérséklet miatt.

A követelmények lazítása azonban nem oldja meg az összes problémát, mert maguk az állatok sem viselik jól a kánnikulát, és egyes tehenek naponta akár két-három literrel kevesebb tejet adnak.

A tenger moshatja el a camargue-i rizst

A dél-franciaországi Camargue régióban a probléma némiképp ellenkező előjelű, ugyanis a terjeszkedő tengervíz okozza. A rizs pedig nem bírja a sós vizet, két gramm/liter koncetráció már megviseli. A tengerben pedig ez jóval nagyobb, harminchét gramm/liter.

Az olasz ízeket és az ikonikus francia borokat szintén nem kíméli a klíma.

(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)

élelmiszer | savoyai sajt | klímaváltozás | andalúziai sonka | ételek | camargue-i rizs

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom