Öt, Dániában található, kör alakú erődítmény került fel az UNESCO világörökségi listájára, melyek 958 és 987 között, Kékfogú Harald dán király uralkodása alatt épültek.
Az erődök a viking korszak legkiemelkedőbb régészeti emlékei közé tartoznak Dániában, melyek a Dán Királyság egyesítésének és a külső ellenséggel szembeni védekezésnek a szándékáról tanúskodnak.
(A királyról, akire áfonyaimádata miatt ragadt rá a Kékfogú, vagyis Bluetooth becenév, éppen azon analógia alapján nevezték el a vezeték nélküli kapcsolódás megoldását, hogy a technológia úgy egyesíti az eszközöket, ahogyan a király egyesítette Dánia törzseit.)
A százhúsz-kétszáznegyven méter átmérőjű erődítményeken belül házak kaptak helyet, melyeket vastag fal vett körül. Bejutni négy kapun keresztül lehetett.
Mint Rane Willerslev, a Dán Nemzeti Múzeum igazgatója elmondta, a viking korszak egyedülálló helyet foglal el a világtörténelemben, és az erődök annak az időszaknak a fizikai megnyilvánulásai, amelyben Dánia királyságként egyesült, és Skandinávia az európai keresztény mozgalom részévé vált.
A döntés támogatni fogja az erődökkel kapcsolatos jövőbeli kutatásokat és kommunikációt, és remélhetőleg hozzájárul ahhoz is, hogy a több látogatót vonzzanak a műemlékek.
Az erődök közül a legnagyobb Aggersborgban található, emellett Fyrkatban is van egy, ahol egy rekonstruált viking házat is megnézhetünk, Odensében a Nonnebakkenen, vagyis Apácadombon áll egy, Borgring a régészek paradicsoma, Trelleborgban pedig meg lehet nézni egy rekonstruált viking falut, Slagløse-t.
(Forrás: Breaking Travel News, képek: Getty Images)
Dánia | régészet | viking | világörökség | erőd | kör
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!