Szeretnék felgyorsítani a légi közlekedési ágazat zöld átállását, és elérni azt, hogy 2030-ra minden belföldi járat teljes mértékben fenntartható üzemanyagokat használjon.
A dán kormány utasonként átlagosan száz dán koronás (ötezer forintos) adó kivetését javasolta, ami várhatóan évente 1,2 milliárd koronás bevételt jelent. Ennek felét zöld üzemanyagokra fordítják majd, a másik részét pedig az idősek között fogják szétosztani készpénzben.
A tervek szerint az adót lépcsőzetesen vezetik majd be 2025-től kezdve, és a mértéke
2030-ra az Európán belüli utazások esetében 8,42 euró (3177 forint), a középtávú járatok esetében 31,83 euró (12 010 forint), a hosszú távúaknál pedig 52,42 euró (19 780 forint) lesz.
Dánia egyébként 2025-ben szeretné elindítani az első, kizárólag zöld üzemanyaggal működő belföldi járatát is.
A széndioxid-kibocsátás (CO2) visszaszorításának érdekében az év elején Hollandia is hasonló intézkedést hozott, és mintegy háromszorosára emelte a repülőjegyenkénti adót 8 euróról 26 euró fölé. Ezzel is arra szeretnék ösztönözni az embereket, hogy a vonatot válasszák a repülőgépek helyett.
A repülők kibocsátása folyamatosan viták kereszttüzében áll, nemrég például az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet nyújtott be panaszt az Európai Unió Bizottsághoz, mert mint mondják a légitársaságok félrevezetik az embereket, amikor azt állítják, hogy a kibocsátás az extra kreditek megvásárlásával hatékonyan semlegesíthető.
Idén Európa-szerte egyébként hatalmas áremelkedéseket lehetett látni a repülőjegyeken, olyannyira, hogy az Unió vizsgálatot is indított. Ha mindezek ellenére próbálnánk jó áron kifogni egy-egy jegyet, akkor erre érdemes figyelnünk.
(Forrás: Schengen Visa Info, képek: Getty Images, Unsplash)
környezetvédelem | út | repülőjegy | utazás | szén-dioxid-kibocsátás | ár
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!