Ciprus vadiúj, víz alatti múzeuma még a tengeri élővilágot is védi

Ayia Napa partjainál hozott létre egy vadonatúj víz alatti múzeumot Jason deCaires Taylor szobrász, környezetvédő és fotós.

Az Ayia Napa Víz alatti Szobrok Múzeuma (MUSAN) kilencvenhárom műalkotást vonultat fel, amelyek kiváló minőségű rozsdamentes acél és a víz alatti életet elősegítő, pH-semleges beton kombinációjából készültek. A nyolc-tíz méter mélyen elhelyezett alkotásokat úgy tervezték, hogy egyrészt vonzzák a tengeri élővilágot, másrészről mind a búvárok, mind pedig a snorkelezők számára látogatható legyen.

A MUSAN azonban nemcsak múzeumként, hanem környezetvédelmi projektként is példamutató. A tengerfenéknek körülbelül tíz-tizenöt százaléka rendelkezik olyan tulajdonságokkal, amelyek lehetővé teszik a zátonyok természetes kialakulását, így azok megőrzése érdekében mesterséges zátonyok létrehozására is szükség van.

A tengerfenéken elhelyezett szobrok texturált felülettel rendelkeznek, amely lehetővé teszi a korallok, szivacsok és más mikroszkopikus élőlények megtapadását és növekedését, így a tengeri élőlények számára otthont és táplálékforrást is jelent, később pedig lélegző, mesterséges zátonyokként is működnek majd.

A művész célja ugyanakkor az is volt, hogy felhívja a figyelmet az emberiség felelősségére a folyamatok pozitív irányú befolyásolásában.

A víz alatti múzeum üzemeltetői arra számítanak, hogy a következő években a szobrok turisták százezreit vonzzák majd, miközben szemléletmódjuk, a tengeri környezet védelméhez való hozzáállásuk véglegesen megváltozik.

(Forrás: Euronews, fotók: MUSAN)

szobrok | víz alatti múzeum | múzeum | ciprus

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom