Eddig is rendre meghatározó szerep jutott a főváros tavaszi zsongásában a Budapest Ritmo fesztiválnak, ami idén először nem csupán a világzene javát hozza el a lüktető belváros szívébe.
Az ősi zenékből építkező műfajok, fúziós stílusok, váratlan kulturális keveredések, a frissítően új hangszerek, technikák és ötletek mellett újdonságként filmprogram, szakmai konferencia, zeneipari beszélgetések, showcase program és kapcsolatépítési lehetőségek is várják a közönséget április 7-10. között.
Három rendhagyó atmoszférájú helyszínt lesz érdemes megcélozni: az Akváriumot, a Szimpla Kertet és a Toldit (a nagy esemény után pedig az országosan megrendezendő Ritmo Piknik valamelyikét).
Itt pedig ajánlunk nyolc programot az idei fesztiválról.
Amadou & Mariam
A Maliból származó házaspár a Budapest Ritmo egyik fő fellépője. Játszottak már egy színpadon a U2-val és a Coldplayjel is, lemezeik producere Manu Chao volt.
Zenéjük Mali fővárosának, Bamakónak jellegzetes kulturális mixét idézi meg fülbemászó dalokkal.
Divanhana
Hallottál már a sevdahról? Ha nem, akkor irány április 9-én az Akvárium Klub, ahol a bosznia-hercegovinai Divanhana a balkán zenét dzsesszel, popzenével és modern klasszikus zenével keveri.
Szívszorító és felemelő lesz!
Sutari
Réges-régi népdalok és saját szerzemények váltják egymást a repertoárjukban. A lengyel népzenében utazó Sutari formációban három énekhang kísérletezve keresi a mély gyökerű dallamok útját a mai közönség füleihez és szívéhez.
Újító hozzáállásuk minden dalukban visszatükröződik: különböző technikákkal, polifonikus énekkel, hagyományos dalokkal tartják hatásuk alatt a közönséget.
Liraz
A varázslatos hangú izraeli–perzsa énekesnő a Budapest Ritmo headlinere, akit a színpadon kívül amerikai filmekben és a Teherán (2021) című kémfilmsorozat főhőseként is megismerhettünk.
Az énekes-dalszerző a modern izraeli zenét ötvözi perzsa gyökereivel – Rumi-versektől altatódalokon át a táncparkettet megőrjítő dalokig.
Uljana Quartet x Korom Anna x Fecske Flóra
Idén először filmprogrammal bővül a Budapest Ritmo: magyar rendezők és zenészek közös filmjeinek premierjei, zenés dokumentumfilmek is láthatók.
Az Uljana Quartet, Korom Anna rendező és Fecske Flóra operatőr közös alkotása egy többgenerációs család lakásába invitál.
A zenés film az együttélés apró rezdüléseit és az élet nagy fordulópontjait a maguk drámaiatlanságában és gyönyörűségében viszi vászonra.
Hannah James & Toby Kuhn
A brit folk szcéna fényes csillagai zenélve mesélő, párbeszédszerű dalaikkal pillanatok alatt bevonják a hallgatót.
A cselló és a harmonika izgalmas textúrájú, végtelenül kombinálható hangzásvilágot ad, ami kiemeli Hannah James tiszta hangját és őszinte, vallomásos dalait.
Agonia
A Tomasz Knittel által rendezett Agonia a világhírű énekest és zenészt, Adam Strugot követi. A film célja egyrészt a hagyomány lassú elfeledésének dokumentációja, másrészt viszont talán az idő megállítása is.
Az Agonia road movie stílusban forgatott izgalmas, sokrétű zenei dokumentumfilm.
Rodenice
A szerb formáció tagjai hátborzongatóan izgalmas, zsigeri hatást kiváltó, ősi a cappella énekmódot választottak arra, hogy a legmodernebb témákkal foglalkozzanak: saját nőiségükkel, a fiatal felnőttkor identitásválságával.
Feszes előadásaik hosszú ideig a közönséggel maradnak.
(Fotók: Piotr Spigiel, Bezzeg Gyula)
Budapest Ritmo | Lengyelország | kulturális | táncház | program | film
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!