Újabb időutazással folytatja Eltűnt Budapest című sorozatát az Animatiqua Stúdió.
Újra különleges kalandra hív minket az alkotócsoport, és ezúttal azt mutatja meg, hogy milyen is lehetett élni a háborúk és a szocializmus előtti Magyarországon, milyen utcakép volt jellemző a fővárosra –fókuszban a kupolákkal. Nem titkolt céljuk, hogy felkeltsék mind a hazai, mind a nemzetközi célközönség érdeklődését Budapest múltjának és jelenének egyetemes épített öröksége iránt.
Ehhez ugyanazt a kevert filmes technikát alkalmazták, ami a sorozat korábbi részeinél már kiválóan bevált, azaz első körben archív képeket digitalizálták be, melyek főleg a Fortepan gyűjteményéből származnak, majd ezután a legmodernebb 3D-megoldásokkal mozgósították azokat.
Mint közleményükben írják, az első világháborút követően drasztikus változások történtek az építészet terén, a második világháború bombázásai nem kímélték Budapest díszes épületeit.
A szocialista építészet tetődíszmentesítő programja pedig mindent megpróbált eltüntetni, aminek csupán dekoratív funkciója volt.
E két korszak súlyos károkat okozott Budapest látképében és a kupolák a legfőbb "áldozatok" listáján szerepelnek.
A modern és régi filmes módszerek ötvözésével született film elkészítése csaknem fél évet vett igénybe, és alapos kutató- és terepmunka előzte meg. A filmben szereplő harminc képet különleges technikával keltették életre, sok épületet például újra befotóztak. Mint Kondacs András, a film rendezője elmondta: a kiválasztott képeket rétegekre bontják, majd animálják, megmozgatják a kiemelt elemeket. A fővárosi kupolákról három részes sorozatot terveznek.
Ha az Animatiqua videóitól még nem szerettél bele újra Budapestbe, ettől az építészeti könyvtől biztosan utolérnek az érzelmek.
(Forrás: MTI, Youtube, képek: Getty Images)
budapest | kupolák | animatiqua
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!