Itália nagyon reméli, hogy sikerül megalkotnia a turistamágnesként működő híres kaliforniai börtön olasz verzióját.
Santo Stefano egy védett tengeri parkon belül rejtőzik valahol Róma és Nápoly között.
Egykoron börtönként szolgált, ahová az 1930-as és 1940-es években a fasiszta kormány által az állam ellenségének tartott embereket zárták el. A börtön 1965-ös bezárását követően az ingatlan teljesen elhagyatottá vált, az apró vulkanikus szigetet ma már csak a kalandvágyó búvárok és a halászhajókon dolgozók látogatják.
A kormány most azt reméli, hogy egy 86 millió dolláros átalakítással sikerül egy Alcatrazhoz hasonló transzformációt végrehajtania, hogy aztán a korábbi börtön a kaliforniai sorstársához hasonlóan népszerű turisztikai célpontként működjön tovább.
Bár jelenleg akadnak ugyan vezetett túrák Santo Stefanóban, ám a körülmények meglehetősen távol vannak az ideálistól. – Nincs világítás, nincs folyóvíz. A hozzáférés nehézkes és trükkös – mondja Silvia Costa, az újjáépítési projektet felügyelő olasz tisztviselő. A szigetnek ráadásul kikötője sincs, vagyis még kenuval sem nagyon lehet megközelíteni, amikor a tenger a rosszabbik arcával kedveskedik.
A tervek viszont ígéretesek. Létrehoznak majd egy szabadtéri múzeumot, amely a börtön és a benne raboskodó emberek – köztük a korábbi olasz elnök, Sandro Pertini, és az Európai Unió egyik alapító atyja, Altiero Spinelli – történetét meséli el. A Santo Stefano pékség pedig, ahol egykoron a foglyok sütötték a kenyeret, 2025-re egy gyönyörű teraszos kertté alakul át, ahol koktélokat lehet inni, és a tiszta égboltú estéken a Vezúvra és Ischia szigetére nyílik gyönyörű kilátás.
Négy éven át építették, akkoriban 27 millió dollárba került. Írtak hozzá szívhez szóló költeményt, tiszta időben az egész várost és az Alcatrazt is láttatni engedi. Naponta százezer autó halad át rajta, kétszáz embernek ad munkát. San Francisco és a világ talán legismertebb hídja a közelmúltban volt nyolcvanesztendős.
(Forrás: Travel and Leisure, fotók: Getty Images)
olaszország | turisztika | sziget | börtön | santo stefano | kilátás
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!