A történelem során számos alkalommal ütötték fel a fejüket hatalmas világjárványok, amelyek, bár rengeteg tragikus halálesethez vezettek, olyan különleges innovációkat is magukkal hoztak, amelyek évszázadok távlatából nézve új értelmet nyerhetnek. Ilyenek például a ma annyira népszerű borablakok az olasz városokban, amelyeket korábban a pestis terjedésének megelőzése érdekében hoztak létre.
A pestis, vagy más néven fekete halál a 14. században sújtotta Európát, így Olaszországot is. A járvány az 1600-as években ismét fellángolt, különösen Toszkánában, ahol egyes adatok szerint bizonyos városokban a lakosság egynegyedét a sírba vitte.
Már ebben az időszakban is felismerték a társadalmi távolságtartás szükségességét, ugyanakkor
az emberek továbbra is vágytak a borokra, amelyekkel a kevésbé biztonságos ivóvizet helyettesítették.
A borászok ekkor találták ki azt a módot, amivel úgy értékesíthetik a boraikat, hogy ne kelljen senkivel se kontaktusba kerülniük.
A borablak a reneszánsz találmánya volt
A borablakokat főként a 16. és 19. század között építették, elődeik már az 1500-as években megjelentek. A nemesi családok a munkásosztálynak adták el a boraikat úgy, hogy bekopogtattak egy faajtón, megtöltötték a korsójukat, fizettek és továbbmentek. A borablakok ennek a gyakorlatnak a továbbgondolt változatai.
A borablakok kizárólag Toszkánában találhatók meg, számuk kétszázötvenre tehető.
Ebből mintegy százötven található a régió központjában, Firenzében.
Az 1630-as pestisjárvány idején a borárusok a készpénzt nem vették át a lakosságtól, hanem egy fémlappal szedték azt össze a borablakokban, kiadták a bort, majd ecettel fertőtlenítették az érméket. Később ennek mintájára más élelmiszereket is elkezdtek árulni, hogy elkerüljék az egymással való érintkezést. A járvány elmúlásával párhuzamosan azonban a borablakok szerepe is elhalványult.
Újraéledő hagyományok
Az utóbbi időben azonban ismét reneszánszukat érik az olasz borablakok, ebben pedig ismét egy világjárvány, a koronavírus játszott közre. A karanténok ideje alatt nemcsak bort, hanem fagylaltot, kávét és szendvicseket is árultak ilyen ablakoknál. Nemrég pedig megalakult a Borablak Egyesület is, amelynek feladata, hogy kiálljon e kulturálisan jelentős örökség megőrzése mellett.
(Forrás: The Daily Meal, fotók: Getty)
olaszország | bor | borablak | toszkána
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!