Az építményt hónapok óta szoros megfigyelés alatt tartják, mert a gyenge alapozás miatt már eddig is ferde volt. Most azonban egyre intenzívebb mozgást észleltek az érzékelők.
A 12. században épült Garisenda-toronyról van szó, amely egyike Bologna úgynevezett ikertornyainak. A másik a magasabb Asinelli torony, amely turisták számára is nyitott.
A középkorban egy város rangját többek között a tornyai mutatták meg már messziről, mára azonban néhányuk felett azonban eljárt az idő. A negyvennyolc méter magas Garisenda például már négy fokos szögben dől, majdnem utolérve az öt fokos pisai ferde tornyot, amely viszont minden évvel egyre egyenesebb lesz.
A héten a "rendellenes rezgések" észlelése miatt lezárták az építmény körüli utakat és az Asinelli tornyot is, hogy az egyetem kutatói beható vizsgálatnak vessék alá a jelenséget, és a forgalom ne zavarja a mérések pontosságát.
Olyan akusztikus érzékelőket helyeztek el, amelyek detektálják a recsegéseket illetve a repedések hangját, és felszereltek egy ingát is, amely a mozgást követi.
A Garisenda valójában több évszázada dől, és már a 14. században is az összeomlásától tartottak. Ezért tíz méterrel csökkentették a magasságát, majd az évtizedek során további beavatkozásokon esett át. 2019-ben acélszalagokat szereltek köré, 2022-ben pedig habarcsinjekciókkal erősítették meg az alapokat, de úgy tűnik, a munkálatok nem oldották meg a fő problémát.
Nemcsak Bolognában találunk olyan turistalátványosságot, amelyet az összeomlás fenyeget, viszont ez a város lehet az egyik legjobb választás, ha Olaszországban kezdenénk új életet.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images)
összeomlás | ferde torony | biztonság | tornyok | bologna | torony
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!