Megújult a világ legnépszerűbb plug-in hibrid sportkocsija, és végre gyártásba küldték a már korábban bemutatott Roadstert. Továbbra is high tech-remekmű a BMW i8.
Három taktika közül választhatnak a 2010-es évek nagy autógyártói. Az egyik, hogy úgyis megáll az idő, ezért csak legyintenek az újabb, fejlődő technológiákra. A második – a Nokia-taktika –, hogy annak tudatában, ők megkerülhetetlen iparági szereplők, nyugodtan legyinthetnek az újabb, fejlődő technológiákra (ez mondjuk nekik nem jött be). A harmadik, hogy bár nem egyértelmű, pontosan melyik technológia lesz a befutó a következő évtizedekben, ők ott akarnak lenni a piacvezetők között, ezért folyamatosan fejlesztenek.
Az autóiparban ez az új technológia ma leginkább az elektromos és hibrid meghajtás. A legtöbb gyártó a meglévő típusaiba építi be ezeket (pl. Mercedes-Benz B 250 E, Audi Q7 e-tron quattro), vagy létrehoz egy hagyományos autóra emlékeztető hibrid típust (pl. Toyota Prius). A BMW egész másképp közelíti meg a témát: nemcsak a létező sorozatait hibridesíti (pl. 330e iPerformance), hanem egy teljesen új típuscsaládot is életre hívott, az i-t.
Az i-nél a laikus számára is egyértelmű: ez valami nagyon high tech-dolog. Valóban, de azért fogalmazzunk egy fokkal pontosabban: az i3-as városi villanyautó – az egyik legélvezetesebb, legstílusosabb és legjobb –, az i8 pedig a látszat ellenére földi jármű, egy hibrid sportkocsi, vagy inkább szupersportkocsi. Utóbbi megújult és új változata is lett, ez pedig bőven elég apropó egy cikkhez.
2014-ben mutatták be az i8-ast, tehát nem túl öreg, veszik is szépen – nem ezek szoktak lenni a radikális modellfrissítés előzményei. Nem is történt ilyesmi: maradt az alumíniumból és szénszál-erősítésű műanyagból álló karosszéria- és vázszerkezet, a felfelé nyíló ajtók, a lapos és széles forma a jellegzetes i8-részletekkel. Egy módon lehet egy ilyen autót még feltűnőbbé tenni:
az i8 Roadster pedig épp ezt, a vászontetőt kapta meg.
Tizenöt másodperc alatt válik csukottból nyitott tetőssé az autó – ötvenes tempóig akár menet közben is –, ilyenkor a hátsó szélvédő három centit emelkedik, hogy szélfogóként funkcionáljon. Bár a szélvédőkeretet és a küszöböket is megerősítették, hogy egy esetleges borulásnál is megóvja a két utas épségét, az össztömeg így is csak 1,6 tonna, ami szerény ebben a kategóriában. Ezek a paraméterek valószínűleg nem foglalkoztatják majd a leendő tulajdonosokat, a teljesítmény annál inkább.
Az első kerekeket hajtó villanymotor 143 lóerősre erősödött, az alualváz közepére épített akkuk energiatároló képessége 11,6 kWh-ra nőtt – ennél talán érthetőbb érték, hogy kizárólag elektromos meghajtással 70 km/h helyett már 120-szal tud menni. Átdolgozták a benzinmotort is: bár a hátsókerék-hajtásról gondoskodó blokk továbbra is háromhengeres, mint anno a Wartburg, de érdemes komolyan venni: noha csak másfél literes, 231 lóerős, a rendszerteljesítmény így 374 lóerő.
Kicsit kevéske – mármint ahhoz képest, hogy néhány sorral feljebb leírtuk: szupersportkocsi. Panaszra viszont csak akkor van ok, ha a tulaj autóskártyázni akar, nem autózni. Utóbbi esetben ugyanis nem a lóerő számít, hanem a gyorsulás és végsebesség. Utóbbit 250-ben limitálták, a nulláról százra sprint pedig a
Coupénál 4,4 másodperc, a Roadsternél 4,6.
A vezetőnek persze csak a kormányt és a gázt kell kezelnie – bár meg kell jegyezni, hogy a gáz már a benzines-dízeles korszakban sem volt túl pontos kifejezés, a hibrides-villanyos új világunkban pedig teljes hülyeség –, minden mást intéz az elektronika. Ha betápláljuk a navigációba az úti célt, az energiamenedzsment úgy tartalékol, hogy az elektromotor az ideális szakaszokon segítsen be a hajtásba.
Aki csak azért nem vett eddig i8-ast, mert nem létezett belőle gyári E-Copper rézmetál vagy Donington Grey fémmetál árnyalat, az bonthatja a Dom Pérignont. Miután átvette az autóját, úgyse nagyon akar majd pezsgőzgetni, ha vezetheti is.
(Fotók: BMW)
bmw | bmw i8 | autóbemutató | nagy sztori
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!