Az Antarktisz körülbelül másfélszer akkora, mint az Egyesült Államok, területének kilencvenkilenc százalékát jég borítja. Ez a bolygó édesvizének körülbelül hetven, a Föld összes jégtakarójának kilencven százalékát jelenti. A világ a legkevésbé lakott kontinenseként számos titkot őriz, melyeket a kutatók sorra lepleznek le.
Nehéz megközelítése miatt a turisták körében nem igazán kedvelt az Antarktisz, holott igazán figyelemreméltó természeti képződményeknek és bizarr jelenségeknek az otthona.
Hegyi tavak
Az Antarktiszon számos természeti kincs rejtőzik a vastag jégrétegek alatt, ezek egy részét a kutatók már felfedezték.
Ilyenek a földalatti tavak is, melyeket a tudósok először 1970-ben igazoltak.
Úgy becsülik, a jég alatt négyszáz tó található, de a valóságban ennek a duplája is lehet, ugyanis számos olyan terület van az Antarktiszon, ahol hasonló vizsgálatokat nem tudtak végezni.
Vérzuhatag
1911-ben egy ausztrál geológus fedezte fel először a „véres vízesést”, amit eleinte hihetetlen misztikum övezett.
A tudósok azonban nagyon hamar megértették, hogy a víz a magas vastartalma miatt vöröslik. Kiderült, hogy a jelenségtől nem messze van egy földalatti tó, aminek vizében vasoxidot találtak, ami a hátborzongató jelenséget okozza.
Óriáslyuk
2017-ben egy hatalmas lyuk nyílt meg az Antarktiszon. A National Geographic szerint ez a jelenség akkor fordul elő, amikor meleg vizet löknek a felszín felé az óceáni áramlatok, amelyek hatására a tetején lévő jégréteg megolvad.
Az antarktiszi piramis
Néhány évvel ezelőtt öles betűkkel jelent meg a hír, miszerint
az Antarktiszon talált piramis megváltoztathatja az emberiség történelmét.
Kiderült azonban, hogy a piramis formájú képződmény tulajdonképpen egy hegy, amely az izlandi Bulandstindur-hegyhez és a Matterhornhoz hasonlóan piramis formát ölt.
Titokzatos meteorit
Nem is olyan régen egy japán és belga csapat egy hatalmas meteoritot fedezett fel az Antarktisz keleti részén, amiről úgy vélik, hogy a Marsról származik. A területre sok tudós és kalandor utazik azóta is meteoritok után kutatva.
Erebus-hegy
Az 3794 méter magas Erebus-hegy a világ legdélibben fekvő aktív vulkánja,
ahol most is forr a folyékony magma és a láva. Pontosabban, a hegy körülbelül 1,3 millió éve aktív. A Ross-szigeten található, amely számos inaktív vulkánnak is otthont ad.
A világ legnagyobb jéghegye
A B-15 a világ legnagyobb jéghegye: harminchét kilométer széles és kétszázkilencvenöt kilométer hosszú, felszíne pedig nagyobb, mint Jamaica szigetének területe. 2000 márciusában kisebb darabokra tört.
A tudósok több mint hat éven keresztül gondosan követték a B-15 útvonalát, míg végül sok kisebb darabra esett szét.
Metán a föld alatt
A kanadai Abraham-tó tele van jégbuborékokkal, amiket a fagyott metán okoz. Az anyagból az Antarktisz jegében is tetemes mennyiség található, ami hasonló látványos jelenséggel jár. A feltételezések szerint, ha a gleccserek tovább távolodnak egymástól, a „metánbomba” felrobbanhat, ami súlyos következményekkel járna.
(Forrás: The Travel, fotók: Getty Images)
vérzuhatag | antarktisz | jéghegy | nagy sztori
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!