A 42. Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében megrendezésre kerülő kiállítás nemzetközi és hazai művészek, szupersztárok és pionírok alkotásait mutatja be egy immerzív digitális vásznon a Margit-szigeti Kristály Színtéren április 21-e és május 7-e között. A művészeti szemle technológia és demokrácia kapcsolatát helyezi új fénytörésbe Buda, Pest és Óbuda egyesítésének 150. évfordulóján.
A biennálé lehetőséget teremt a digitális művészeti gyakorlatok színes és gazdag világának megismerésére, különböző esztétikák és alkotótechnikák élményalapú megtapasztalására. A szemle történeti perspektívát is kínál a digitális művészet e gyorsan változó szegletéhez, avantgard úttörők és a legújabb technológiákkal kísérletező kortárs művészek mozgóképes alkotásainak együttes bemutatása megvilágítja a művészet, a kreativitás, a technológia és a társadalom változásainak összefüggéseit.
– Olyan nemzetközi művészeket hívtunk meg, akik valamilyen értelemben demokratikus szellemben alkotnak – mondta el a Roadsternek Lukács Viola, az esemény társkurátora. – A Binálé hívószava a Queering Democracy, hogy hogyan tudjuk újraértelmezni a demokratikus kereteket egy olyan metakrízisben – posztkovid világ, háború, infláció, új technológiák inváziója, és így tovább – amiben létezünk.
A város 150. évfordulója előtt tisztelegve olyan digitális műalkotások, adatvizualizációk és generatív művészeti munkák is meghívást kaptak, amelyek Budapest demokratikus vagy éppen antidemokratikus szövetéhez kapcsolnak provokatív kérdéseket. A Binálé a kiállítással és a hozzá kapcsolódó kísérőprogramokkal párbeszédet nyit a város, a jövő és a technológia kapcsolatáról, a hozzáférhető és kirekesztő városi dimenziókról.
– Filmek, VR applikációk, stop motion technika, dokumentumfilm, 3D alkotás, generatív műalkotások – szóval széleskörű skálán mozognak a képzőművészek műalkotásai – fejtette ki Lukács Viola. – Egy Budapest makettet is bemutatunk, a Budapesti Történeti Múzeum jóvoltából, ezt VR applikációk segítségével igyekszünk majd életre kelteni.
A Binálé kurátora Lukács Viola digitális művészeti kurátor mellett Weiler Péter, képzőművész és Neudold Júlia Márta kulturális menedzser. A tizenhét napos eseményen több mint hatvan hazai és nemzetközi művész munkái vonulnak fel.
– A 67 éves New York-i Claudia Hart személyesen is ellátogat Budapestre – mondta Lukács Viola. – Neki egy hibrid performansza lesz, aminek eredetileg Chicagóban lett volna a premierje, de ott elmaradt, így a magyar fővárosban fog bemutatkozni ez a performansz. Több előadás is kapcsolódik a programhoz, ezek egyikén Weiler Péter képzőművész beszélget Tilesch Györggyel, a nemzetközileg elismert AI-szakértővel.
Jegyek és bővebb információ itt.
weiler péter | lukács viola | binálé | Budapesti Tavaszi Fesztivál | queering democracy
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!