Bhután tavaly napi kétszáz dolláros (körülbelül hetvenezer forintos) díjat vezetett be azoknak, akik az országban akarnak éjszakázni, hogy a Covid után fellendítse a turizmust. A terv azonban nem váltotta be a reményeket.
Bhután tavaly szeptemberben vetett véget a két évig tartó korlátozásoknak, és nagyot emelt a hatvanöt dolláros (körülbelül 23 ezer forintos) "fenntarthatósági díjon", mondván, hogy az összeget a látogatók által termelt szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozására fordítják.
A turisták azonban nem igazán özönlöttek a himalájai királyságba, ezért az előbb vámmentes arannyal, majd kedvezménnyel próbált javítani a helyzeten, de úgy tűnik, mostanra belátta, hogy ez nem elég: a legújabb döntés szerint
szeptemberől megfelezik a díjat, és „mindössze“ száz dollárt (harmincötezer forintot) kell fizetni pluszban egy-egy éjszakáért, ami már jóval közelebb áll az eredeti, hatvanöt dolláros elképzeléshez.
Az új díj négy évig lesz érvényben.
A turisztikai minisztérium közleménye szerint a lépést tekintettel a turisztikai ágazat fontos szerepére a munkahelyteremtésben, a devizabevételek és az általános gazdasági növekedés fellendítésében teszik meg.
Bhután hosszú elszigeteltség után 1974-ben nyílt meg a turisták előtt, akkor összesen háromszáz látogatót fogadott. 2019-ben már 315 600-an jártak itt, 15,1 százalékkal többen, mint egy évvel korábban.
Bhután mindig is óvakodott a tömegturizmustól, és a hegymászást is tiltja, hogy megőrizze csúcsai szentségét. Az idegenforgalmi díj célja, hogy a többet költő utazókra korlátozza a látogatókat, akik töredékét teszi ki a Nepálba érkezők számának.
Idén január óta több mint 56 ezer turista látogatott el Bhutánba, ebből körülbelül 42 ezer indiai állampolgár volt, akiknek csak napi 1200 indiai rúpiát kell fizetniük.
Nem Bhután az egyetlen úti cél, amely már nem fogadja tárt karokkal a turistákat.
(Forrás: CNN, képek: Getty Images)
fenntarthatósági díj | bhután | idegenforgalmi adó | napidíj | költségek
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!