Beveszi New Yorkot egy magyar újcirkusztársulat

New Yorkba repül a Recirquel Újcirkusz Társulat, Non Solus című produkciójukat a Brooklyn Academy of Music (BAM) kulturális összművészeti központban mutatják be február 14-16. között háromestés előadással.

A kortárs előadóművészet mekkájában, a BAM-ban, olyan nagy nevek is szerepeltek már, mint a világ legnagyobb balett-táncosaként emlegetett Barisnyikov, vagy a világhírű német Wuppertali Táncszínház megalapítója, Pina Bausch. Most a magyar társulat lép három estén át a színpadra a nemzetközi élvonal 150 éves modern művészeti centrumában.

Az Újcirkusz ötvözi az artista- és táncművészetet olyan formában, hogy azzal új minőséget létrehozva, új előadói műfajt is teremtett Magyarországon. A “cirque danse”-nek nevezett hibrid műfaj alapműve a Non Solus, a darab rendezője és a társulat alapító-vezetője Vági Bence koreográfus-rendező. Telitalálatnak bizonyult az elképzelés, nemcsak szakmailag fut nagyot a többségében artistákból álló team, de a közönséget is abszolút megnyerte. A darabot 2015-ben játszották először a MÜPA-ban, azóta is telt házzal mennek az előadások.

A Non Solus két ember egymásra találásának története. A születés és az elmúlás között bejárja a képzelet világának összes bugyrait. Szavak nélkül, csak a testek kifejező erejét használva arra keresi a választ, hogyan keletkezett az élet, mi a szerepe a testnek és a léleknek, és egyáltalán: miként élhető az élet? Vági Bence szerint:

“A Non Solus egy igazi slow piece, mint egy meditáció, kikapcsol és csak lélegzik.”

A vizuális síkon túl zenei kontrasztok erősítik a dramaturgiát. Bach műremekeit elektronikus zenével összekomponálva, orgonafutamok kíséretében válik igazán misztikussá az alapból is elvarázsolt világ. A látvány Iványi Árpád díszletének köszönhetően erősen atmoszférateremtő, de egyben visszafogott. A szakralitás végigkíséri a darabot. Illés Renátó artista és Zsíros Gábor táncművész kétszemélyes előadása lebilincselő képi világgal, bravúros koreográfiával a legnépszerűbb táncművészeti alkotások közé emeli a minimalista művet.

A Non Solus produkció kísérőkiadványa egy közel ötven képet tartalmazó fotókönyv. A dramaturgiát megtartva, a sorozat izgalmas és új perspektívából láttatja az előadás legjobb mozzanatait. A fotóanyag készítője, Réthey-Prikkel Tamás egy véletlen találkozást követően kezdte dokumentálni az előadást, ami végül a közös munka alatt művészeti kontaktussá formálódott.

"A dinamikus színpadi jelenetek megörökítése koncentrációt és előre jól átgondolt felkészülést kíván fejben és technikailag. Ismerni kell a darab dramaturgiáját, hosszát, történetét, érteni az esszenciáját, a karaktereket, a jeleneteket. Különösen izgalmassá tette a feladatot az új előadóművészeti műfaj, ahol az akrobatikus elemek és a kortárs tánc dinamikus, pontos harmóniájához kellett alkalmazkodni" – meséli Tamás.

“Olyan szemszögből akartam megmutatni a Non Solus-t a képeken keresztül, ami a nézőtérről nem látható.”

Az előadások során készültek a sorozat fotói, legtöbbször a színpad nem látható tereiből. A közelség, az intimebb, a már-már titkos térbe lépés egy elmélyültebb effektet húz a képekre. Mintha láthatatlanul benne lennénk a történetben, az új perspektíva új dimenziót nyit. A fotós szemszögváltásán túl más érdekességei is vannak a sorozatnak. A szubjektív széria élesben, az előadások alatt készült, ahol már egy koreográfia szerint, pontosan tudta Tamás, milyennek kell lenni a végeredménynek. A képek vágás nélkül készültek egyfajta izgalmas kompozíciótartással, ami kíváncsivá teszi a nézőt a képen túli térre.

De nem ez az előadás a társulat legfrissebben bemutatott produkciója. A legújabb munka a My Land című történet, ami folytatása is egyben a Non Solus-nak, de másképp. A Recirquel Újcirkusz Társulat előadásait a MÜPA-ban kell keresni, de aki épp New Yorkban van, jó, ha tudja, hogy a Brooklyn Carrol Garens nevű negyedben található, avantgarde alkotások világának vezető intézményében, a BAM-ban jön a Non Solus.

(Fotó: Réthey-Prikkel Tamás)

new york | album | recirquel | tánc | vági bence

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom