Ezt a hat dolgot feltétlenül tedd meg, mielőtt külföldön használod a bankkártyádat

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) gyakorlati tanácsokat és hasznos tippeket oszt meg arról, hogy hogyan használjuk a bankkártyánkat a nyaraláson, és mire figyeljünk a valutaváltásnál.

Külföldön a készpénzhez képest biztonságosabb megoldás lehet a bankkártya, de kisebb összeget érdemes készpénzben is magunkkal vinni. Ezeket az óvintézkedéseket pedig érdemes megtennünk még azelőtt, hogy útnak indulnánk:

  • Ellenőrizzük, hogy a bankunk ügyfélszolgálati telefonszáma el van-e mentve a telefonunkba, hogy bármely probléma esetén azonnal segítséget tudjunk kérni (célszerű a telefonos ügyfélazonosító kódunknak is utánanéznünk)!
  •  Érdemes jeleznünk az ügyfélszolgálatnak, hogy a kártyát külföldön szeretnénk használni, nehogy az automatikus banki kockázatelemző rendszer, szokatlan helyről észlelve tranzakciót, letiltsa a kártyát.
  •  Gondoljuk végig, hogy a kártyánkon és bankszámlánkon beállított költési limitek megfelelnek-e a céljainknak (a napi pénzigényt figyelembe véve, mérsékelve a visszaélés kockázatát)!
  •  Tájékozódjunk az ATM-es készpénzfelvétel költségéről a kártya kibocsátójánál az adott ország vonatkozásában!
  •  A térképen előre kereshetünk olyan automatákat, bankfiókokat, amelyek segítségével szükség esetén készpénzt vehetünk fel.
  •  Érdemes utánanéznünk a bankkártyaszerződésben vagy a bank ügyfélszolgálatánál, hogy a kártyánkhoz tudunk-e kedvezményes feltételekkel utasbiztosítást kötni, mert ezzel pénzt takaríthatunk meg.

Arra is felhívták a figyelmet, hogy fontos tájékozódni az utazás helyének kártyaelfogadási szokásairól, illetve a bankkártyaműveletekhez kapcsolódó átváltási árfolyamokról, egyéb költségekről, díjakról.

A legtöbb országban – Magyarországhoz hasonlóan – a kártyás fizetés díjmentes, azonban a készpénzfelvételnek a magyarországinál általában magasabb a költsége.

Fizetésnél, készpénzfelvételnél az ügyletek összegét először euróban vagy amerikai dollárban terhelik tovább. Ha a kártyához forintszámla kapcsolódik, akkor a hazai bank ezután egy előre meghatározott árfolyamon átváltja a kártyatársaság által küldött összeget forintra.

Ha nem az Egyesült Államokban vagy az euróövezetben nyaralunk, akkor két átváltás is történhet. Külföldi tranzakcióknál ugyanakkor lehetőség van úgynevezett helyszíni átváltásra, ha a terminál vagy ATM felkínál ilyet. Ez azt jelenti, hogy az üzletet forint alapon végezhetjük el, és látjuk a számlánkról levonandó forintösszeget.

E szolgáltatás azonban jellemzően többletköltséggel jár, mert a számított árfolyam kedvezőtlenebb a fogyasztónak, illetve az üzemeltetést végző külföldi szolgáltató is díjat számíthat fel. A helyszíni átváltással kalkulált forintösszeget nem kötelező elfogadni: minden esetben dönthetünk úgy ( e választási lehetőséget a szolgáltatóknak a kijelzőn is jól láthatóan meg kell jeleníteniük), hogy a vásárlás vagy készpénzfelvétel ellenértékét az adott ország helyi pénzében fizetjük ki. Ekkor a tranzakció forintra átszámítása és bankszámlára terhelése a – jellemzően kedvezőbb árfolyamú – "hagyományos" kártyatársasági és banki átváltással történik.

Kiderült, hogy a magyarok inkább optimisták vagy pesszimisták-e a pénzügyeiket illetően, de akárhogy is, valószínűleg sokan vannak, akik nem utasítanák el a lehetőséget, hogy pénzt spóroljanak a nyaraláson anélkül, hogy az élmény veszélybe kerülne. Íme, egy lista tíz könnyedén megvalósítható módszerről.

(Forrás: MTI, MNB, képek: Unsplash)

 

nyaralás | bankkártya | fizetés | pénzfelvétel | külföld | mnb

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom