Sokan azt gondolják, hogy akár kilométereket is sétálhatnak befelé úgy, hogy leér a lábuk. De ez nem így van.
Pár száz méterre a parttól ugyanis egy árokszerű képződmény, az úgynevezett marásvonal húzódik, amelyre a vízimentők szeretnék felhívni a figyelmet. Mint cikkükben Szakter Roland, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségének geodéziai és térinformatikai referense elmondja, a déli parton két marásvonal található. Az egyik 150-180 centis vízmélységnél, a bójákon túl, ahová az ember már általában úszva vagy vízibiciklin, SUP-ról esetleg más strandeszközön jut el. Ez kevésbé jelenthet veszélyt, mert eleve mély vízben helyezkedik el.
Akkor viszont érheti meglepetés az embert, ha például vízibicikliről csúszik vagy ugrik be a vízbe:
először talán még érzi a medret a lába alatt, de a következő ugrásnál már nem, hiszen észre sem vette, hogy elsodródott a marásvonal fölé. Ilyenkor egy pillanat alatt pánikba lehet esni, ez pedig gyakran vezet tragédiához.
Ha a part felé ugrik valaki a vízibicikliről, automatikusan löki a mélyvíz felé a biciklit, és észre sem veszi. Odaúszik, kimászik rá, de a következő ugrásnál már egyáltalán nem érez a lába alatt semmit, amikor beérkezik a vízbe, és nem tudja fellökni magát úgy, mint az előző ugrásnál. A legfontosabb az, hogy ezekre a veszélyekre készülni kell.
Viszont a parthoz közelebb is kialakul egy másik marásvonal a hullámzás miatt, ami leginkább a gyerekeknek jelenthet veszélyt.
Ez egy sokkal kisebb, mintegy félméteres mélyedést jelent, és nehéz észrevenni. Az ember csak azt látja, hogy ötven méterrel beljebb még mindig térdig ér a víz a másik fürdőzőnek, de míg odáig eljutunk, valahol található egy fél méteres mélyedés.
Az északi parton ez a veszély kevésbé fenyegeti az embert, mert ott bár gyorsan, de egyenletesen mélyül a meder. A marásvonal térképe itt található.
Hogy mennyire oda kell figyelni a fürdőzésnél, azt jól illusztrálja, hogy nemrég egyetlen nap alatt rekordszámú embert kellett kimenteni a Balatonból.
(Forrás: vizimentok.hu, képek: Getty Images, Unsplash)
mélyülés | déli part | balaton | marásvonal | veszély
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!