Az elmúlt években az észak-koreai fővárosban, Phenjanban is épült jó néhány felhőkarcoló.
Hagyományosan a jól szituált polgárok költöznek a remek kilátással, óriási tetőteraszokat kínáló penthouse-okba, Észak-Koreában azonban nem meglepő módon ez kicsit máshogy van: a phenjani felhőkarcolók lakásaiban inkább szegényebb, alacsonyabb státuszú lakosok élnek. Erre a Reuters hívta fel a figyelmet, bár azt gyorsan hozzátennénk, hogy a szegénységnek is vannak különböző lépcsőfokai, hiszen arról megannyi tudósítás beszámolt már, hogy a Phenjanban élők eleve kiváltságos helyzetben van az átlag észak-koreai polgárokhoz képest.
És ha már felhőkarcolók: nemrég átadtak egy nyolcvanemeletes épületet a távol-keleti fővárosban,
azonban az épület rengeteg technikai problémával küszködik.
Ezen viszont tényleg nem kell meglepődni: egy volt észak-koreai disszidens mesélt arról, hogy egy tizenhárom emeletes épület harmadik emeletén élt, liftről viszont csak álmodhattak a lakosok; az egyik barátja pedig egy negyvenemeletes épület huszonnyolcadik emeletén élt – itt volt lift, csak nem működött.
Ezek egyébként összecsengenek Will Ripley, a CNN tudósítójának tapasztalataival, aki tucatszor járt már Észak-Koreában, egyszer pedig az egyik család otthonában is forgathatott – az általa meglátogatott család egy társasház 13. emeletén élt, viszont a lift az áramkimaradások miatt általában ott sem üzemelt.
A nemrég átadott nyolcvanemeletes épületnél is hasonló a helyzet: az észak-koreai vezetés inkább csak melldöngetésnek szánta az épület átadását, azt bizonyítván, hogy az észak-koreai technológia és építészeti technika mennyit fejlődött már, de a lakossági igényeknek ez az épület sem felel meg.
Az Észak-Koreát sikeresen elhagyó harminckét éves nő arra is kitért, hogy kétszer kapcsolták be naponta a liftet, amikor Phenjanban élt – reggel és este, egy kétórás idősávban. A magasabb szinteken nem csak az okoz gondot, hogy nehéz fel-, illetve lejutni, hanem általánosnak számít a rossz áram- és vízellátás is. Ennél az újonnan átadott épület azért remélhetőleg mégiscsak jobb állapotban lesz, kérdés, mennyivel.
Ez is érdekelhet:
épület | észak-korea | felhőkarcoló | penthouse
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!