"Csomagoljatok és gyertek, a legszebb élményekben lesz részetek, amit csak el tudtok képzelni" – üzente a turistáknak Scott Morrison miniszterelnök. Ebből is látszik, milyen ünnepi hangulat uralkodik az országban.
Elsőként a Quantas Los Angeles-ből Sydney-be tartó járata érkezett meg a kontinensre hétfőn, majd a tokiói gép utasai bukkantak fel Új-Dél-Wales állam fővárosának repterén. A turistákat riporterek és ajándékok özöne fogadta: virágokat, játékkoalákat kaptak, és a Vegemite nemzeti szendvicskrém tégelyeit nyomták a kezükbe, miközben az érkezési csarnokban Sasha Moon DJ egy VW furgon tetejéről szolgáltatta az aláfestő zenét. Az örömöt némiképp beárnyékolta, hogy a vasúti dolgozók épp erre a napra hirdettek sztrájkot, így nem üzemeltek a reptéri járatok, a megnövekedett autóforgalom viszont dugókat okozott az utakon.
Az ország tavaly novembertől kezdve már fokozatosan lazított a beutazási szabályokon, és beengedte a tengerentúlon élő, teljesen beoltott ausztrál állampolgárokat, valamint a megfelelő vízummal rendelkezőket, például a nemzetközi diákokat. A folyamat utolsó lépéseként nyitották meg a határokat a beoltott turisták előtt, miután jelentősen csökkent a Covid miatt kórházi kezelésre szoruló betegek száma.
Február 21-től így az érvényes vízummal és teljes oltással rendelkező külföldi állampolgárok karantén és beutazási engedély nélkül léphetnek be Ausztrália tagállamaiba Nyugat-Ausztrália kivételével, mely csak március 3-án nyit.
Az oltások közül az AstraZeneca, a Pfizer, a Moderna, a Covax, a Coronavac, a Sputnik, a Sinopharm és a Novavax vakcináját fogadják el, illetve az egy adagos Johnson & Johnson-t, legalább hét nappal az utolsó dózis beadás után. Az oltási igazolásra alapvetően tizenkét éves kortól, de van, ahol tizenhét éves kortól van szükség, a dokumentumot beszálláskor kell bemutatni a légitársaság személyzetének.
Emellett öt év felett huszonnégy órán belüli negatív rapid antigén tesztről szóló orvosi igazolásra vagy hetvenkét órán belüli negatív PCR-teszteredményre is szükség van.
A nem beoltott személyek és a nem megfelelő számú vagy típusú oltással rendelkezők csak nyomós indokkal látogathatnak az országba,
és beutazási engedélyt kell igényelniük, valamint hét-tizennégy napra karanténba kell vonulniuk. Bővebb információk a Konzuli Szolgálat oldalán olvashatók.
A Qantas Airways hetente három járatot üzemeltet Sydney és London között, emellett például az Etihaddal és az Emiratesszel is lehet Ausztráliába utazni, de hamarosan átszállás nélkül juthatunk el Rómából Perth-be is.
Bár az Ausztrália az utóbbi időben a határszabályozások miatt került be a leggyakrabban a hírekbe, olykor becsúszott egy-egy építészeti különlegesség is az említésre méltó újdonságok közé. Ilyen például az erdőtűz-biztos múzeum, vagy ez a világítótorony, amelyben szívesen eltöltenénk néhány napot.
(Források: lonelyplanet.com, independent.co.uk, képek: Unsplash, Getty Images)
határnyitás | beutazás | ausztrália | újranyitás | beutazási szabály
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!