Tizedszer rendezik meg az Art Market Budapestet (AMB); a régió legnagyobb kortárs képző- és fotóművészeti vására húsz ország mintegy nyolcvan kiállítójának sok száz műalkotásával várja a közönséget csütörtöktől vasárnapig, a Millenáris parkban. Mutatjuk, miért érdemes elmenni rá!
A járványhelyzet ugyan megnehezítette az idei, jubileumi Art Market Budapest megrendezését, de a vásár presztízsét mutatja, hogy az utazási nehézségek ellenére is Nagy-Britanniától Oroszországig számos országból érkeztek kiállítók, emlékeztetett a rendezvény szerdai sajtóbemutatóján az AMB alapító igazgatója.
Ledényi Attila szerint a vásár fókuszában – az idén is erős nemzetközi jelenlét ellenére – ezúttal a magyar képző- és fotóművészet áll majd, amihez hozzájárul az is, hogy több mint húsz magyar kereskedelmi galéria mutatkozik be ebben az évben. Közülük többen – például a Viltin, a TOBE vagy a Várfok – a Kortárs Galériák Egyesületének standján állítanak ki.
Elsősorban a hazai választékot erősíti az AMB fotóművészeti anyaga is. Noha a vásár fotószekciója, az Art Photo Budapest a biztonságos lebonyolítás érdekében ezúttal nem önálló kiállítási csarnokban kap helyet, a magyar fotóművészet legjavát így is mintegy tucatnyi kiállítási standon tekintheti meg a közönség.
Az Art+Text Galéria például idén a magyar neoavantgárd olyan alkotóinak munkáit vonultatja fel, mint Hajas Tibor, Kerekes Gábor és Stalter György, a párizsi 55Bellechasse pedig nemzetközi fotóanyaggal érkezett. Több külföldi galéria is a fókuszba helyezi idén az általa képviselt magyar művészeket: a Photon Ljubljana például Robitz Anikó és Szombathy Bálint munkáit mutatja be nemzetközi kontextusban. A vásárra öt év után visszatérő Erdész Galéria neves kortárs mesterek, így Bak Imre, Fehér László vagy Nádler István képeit állítja ki.
Erős közép- és kelet-európai szekciót képeznek a Bel Art (Újvidék), az Apteka Sztuki (Varsó), a Cin Cin (Pozsony), a Bastejs (Riga) és az Alvitr Galéria (Szentpétervár) egymás mellett felállított standjai. A kölni Galerie Koppelmann a Hoffmann-gyűjtemény magyar művészeitől mutat be válogatást, Körkép '89-90 címmel pedig a rendszerváltozás magyar fotóművészetének szenteli idei standját az Artphoto Galéria.
Mára Közép-Európa egyik művészeti központja lett Kolozsvár, a Centrul de Interes az erdélyi város nemzetközi hírű román és magyar alkotóinak képeit sorakoztatja fel, míg a Iaga Gallery standja nemzetközi merítéssel és olyan sztárművészek munkáival nyílik meg, mint Christo vagy Robert Indiana.
A Millenáris park Nagycsarnokának végén kapott helyet a fotóművészeti szekció legnagyobb része, itt állít ki a kereskedelmi galériák mellett a Fiatal Fotóművészek Stúdiója, a Magyar Fotóművészek Szövetsége és a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ is, amely az AMB közönségének mutatja be először The Elevator Chats című, nemzetközi csoportos pop-up kiállítását.
A csarnok galériáján művészeti közösségek, oktatási intézmények, nonprofit projektek mutatkoznak be. A MANK standja például az idei Derkovits képzőművészeti ösztöndíjasok munkáiból kínál válogatást, a Pacsa Art Community Magyarországon élő orosz művészek, mások mellett Olga Tobreluc, Irina Drozd és Ivan Plus, alkotásait sorakoztatja fel, de bemutatkozik a világ legnagyobb szabadtéri fotóművészeti fesztiválja, a Festival La Gacilly-Baden Photo is.
Collabyrinth címmel a fenntarthatóság gondolatkörét népszerűsítik a Hybridart Camppel együttműködésben létrejött szabadtéri tárlat installációi a kiállítási csarnokok előtt, a C épület galériáján látható StandBy kiállítás pedig a járványhelyzet miatt nehéz helyzetbe került művészek támogatását tűzte ki célul.
Ledényi Attila hangsúlyozta: a szervezők kiemelt figyelmet fordítanak a járványügyi szabályok betartására, és mindent megtesznek azért, hogy az AMB biztonságos környezetben fogadja a látogatókat.
Ez is érdekelhet:
(Forrás: MTI, fotók: Art Market Budapest 2019, 2018)
art market | vásár | art market budapest | művészet | amb
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!